Australien – Länktips och Reseplanering



Lågpris >>> flyg och hotell - e-guidebok

australien-flagg-karta

Planerar du en rundtur i Australien, då hoppas jag att dessa länkar till officiella turistsajter för städer och regioner, kan hjälpa dig i reseplaneringen. Lycka till med planeringen!

Australian Tourism Commission: www.australia.com
Australia Commonwealth Parks and Reserves: www.environment.gov.au/parks
Ecotourism Australia: www.ecotourism.org.au/eco-experiences/green-travel-guide
Aboriginal Tourism: www.tourism.australia.com/aboriginal

Journey Beyound – tågresor: journeybeyondrail.com.au/

Boka billigt boende i: Sydney  Melbourne  Perth  fler platser i Australien

Australian Capital Territory (ACT) & Canberra: visitcanberra.com.au
ACT Parks and Reserves: www.environment.act.gov.au/parks-conservation/parks-and-reserves

New South Wales: www.visitnsw.com
Sydney: www.sydney.com
NSW National Parks and Wildlife Service: www.nationalparks.nsw.gov.au
New South Wales transport: transportnsw.info/regional

Hitta ett riktigt billigt flyg till Australien

Northern Territory: www.australiasoutback.com
Parks and Wildlife Commission NT: nt.gov.au/leisure/parks-reserves/find-a-park/find-a-park-to-visit

Tourism Queensland: www.queensland.com
Queensland Parks and Forests: www.qld.gov.au/recreation/activities/parks
Visit Brisbane: www.visitbrisbane.com.au
Tourism Whitsundays (Queensland): www.tourismwhitsundays.com.au/
Tourism Tropical North Queensland: www.tropicalnorthqueensland.org.au
Sunshine Coast (Queensland): www.visitsunshinecoast.com.au
Outback Queensland Tourism Association: www.outbackqueensland.com.au
Gold Coast Tourism Bureau (Queensland): www.visitgoldcoast.com/places-to-see
Queensland Rail Travel: www.queenslandrailtravel.com.au

South Australia: www.southaustralia.com
National Parks and Wildlife South Australia: www.environment.sa.gov.au/parks
Visit Adelaide: www.adelaidecitycouncil.com/explore-the-city/visit-adelaide
Adelaide Hills: www.adelaidehills.org.au

Tasmania: www.discovertasmania.com
Parks and Wildlife Service Tasmania: www.parks.tas.gov.au
Spirit of Tasmania: www.spiritoftasmania.com.au

Official site for Melbourne, Victoria, Australia: www.visitvictoria.com
Backpack Melbourne & Victoria: www.visitmelbourne.com/traveller-type/backpack-melbourne
Parks Victoria: www.parks.vic.gov.au
Connecting Victoria: www.vline.com.au

 
Please wait while you are redirected...or Click Here if you do not want to wait.
 

Western Australia: www.westernaustralia.com
Experience Perth: www.experienceperth.com
Perth’s Eastern Region: www.perthtourism.com.au
WA Department of Parks and Wildlife: parks.dpaw.wa.gov.au
Trains Western Australia: www.transwa.wa.gov.au

 

 
Fler tips om Australien på jordenrunt.nu:

 
 
  Mejla gärna dina bästa Restips till: res@jordenrunt.nu
  (då blir alla tusentals resenärer som besöker jordenrunt.nu jätteglada!)