Läsartips – Barcelona – Tre Heta tips
Missa inte att göra ett besök i Parque de la Citadella, där bland annat BCN Zool ligger, ca 15 min promenad från Las Ramblas. På söndagar träffas nämligen människor i alla åldrar och spelar Djembe, jonglerar, dansar och alla får vara med! Ta med ett instrument och delta eller bara njut av stäminingen!
Ett tips lite utanför Barcelona – missa inte Montserrats berg och kloster – framförallt inte bergbanan med 65 procent lutning! Den kostar ca 5 euro t/r men väl värt pengarna.
För den shoppingsugne så finns Roca de Valles – en outlet by, med märken som exempelvis Diesel, Quicksilver, RayBan, Levis. Ligger ungefär en timma utanför Barcelona och transport finns från Plaza Catalunya i Barcelona.
Anette S på Ticket i Malmö
Related Posts
Om Robert Karlsson
Älskar att resa (besökt ett 60-tal länder) och startade 1997 sajten jordenrunt.nu. Tusentals restips som förhoppningsvis gör din resa ännu bättre. Är journalist / kommunikatör (min Linkedin profil här) och har arrangerat en resmässa i Stockholm (2006-2008), plus haft uppdrag för exempelvis Aftonbladet resa, DN Resor, Travel Heroes, Kilroy och MinTur.