Airbus, Boeing och Embraer samarbetar om biobränsle

De tre stora flygplanstillverkarna Airbus, Boeing och Embraer har precis skrivit ett avtal om att samarbeta när det gäller att få fram billigt biobränsle. Tillsammans skall man stödja, utveckla och skynda på utvecklingen av biobränsle.

– I vissa lägen skall man konkurera och vid andra tillfällen bör man samarbeta. Två av de största hoten mot flygindustrin är priset för flygbränsle och flygets inverkan på miljön. Genom att samarbeta med Airbus och Embraer när det gäller biobränsle, kan vi skynda på utvecklingen och minska flygindustrins inverkan på planeten vi alla delar, säger Jim Albaugh (VD och president för Boeing Commercial Airplanes).

– Produktionen och användandet av biobränsle inom flyget är nyckeln till att uppnå flygindustrins ambitiösa mål om att minska utsläppen, säger Tom Enders (VD och president för Airbus).

Läs mer på följande sidor:
www.airbus.com/presscentre/pressreleases/press-release-detail/detail/airbus-boeing-embraer-collaborate-on-aviation-biofuel-commercialisation
http://boeing.mediaroom.com/index.php?s=43&item=2179

Text & research: Robert Karlsson - tipsa gärna...
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Skicka kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *