Thailand – Koh Samet
Ungefär 25 mil öster om Bangkok ligger den lilla fiskebyn Ban Phe, varifrån färjor till Koh Samet utgår. Från Bangkok avgår bussar från Khao San Road (som ofta inkluderar överfarten med båt till Koh Samet). Det går även bussar från Eastern Bus Terminal i Bangkok till Ban Phe (färjelägret för överfart till Koh Samet). Restiden cirka tre timmar.
Från färjelägret avgår båtar ut till Samet och resan över till ön tar mellan 35-45 minuter (lite beroende på vädret). Det avgår färjor med jämna mellanrum, men det kan bli väntan i upp till någon timma. Flest färjor går till Na Dan på norra delen av ön, men det går även färjor till stränderna längre bort på ön.

Till den första, största och mest bebyggda stranden på ön, är det fem minuters promenad från färjelägret Na Dan. Koh Samet är nationalpark och efter några minuters promenerande kommer du till parkens kontor och får betala en nationalparksavgift.
Väl vid stranden är det bar att fundera vad du är ute efter, mera pulserande strandliv här eller ta dig vidare till lite mindre stränder. På stränderna är det full fart på dagen och det finns möjligheter att hyra jet-ski och liknande aktiviteter.

© Bild: Tourism Authority of Thailand (TAT)




