Alkoholransoner – Svenska tull- och skatteregler för alkohol
Vid hemresa från EU-land
Om du åker hem från ett EU-land, så får du skatte- och tullfritt föra in alkohol för privat bruk. Skattefri privatinförsel från annat EU-land är endast möjlig om du själv handlar alkoholen i ett annat EU-land i syfte att använda dem för ditt eget bruk (det vill säga för ditt eget eller familjens behov, däremot kan du inte handla åt en kamrat) och du personligen transporterar varorna (exempelvis i ditt bagage) från det andra EU-landet till Sverige. Observera att alkoholvaror endast får föras in av den som fyllt 20 år.
Det finns vissa riktlinjer för bedömningen av om införseln är privat eller kommersiell. En helhetsbedömning måste dock alltid göras eftersom det inte finns någon fast gränsdragning. Det är den enskilde tjänstemannen som gör bedömningen vid gränspassagen och det går inte att få något förhandsbesked från Tullverket.
Mer fakta: www.tullverket.se/sokordao/a/alkohol/
alkoholfranettannateuland.4.4ab1598c11632f3ba928000525.html
Vid hemresa från land utanför EU-området
Den tull- och skattefria privatinförseln av alkohol från icke EU-land (samt Åland och Kanarieöarna) till Sverige är begränsad till vissa kvantiteter av varor, den så kallade resanderansonen. För alkoholvaror utöver denna kvantitet måste tull och svensk punktskatt betalas.
Tull- och skattefri privatinförsel är endast möjlig om alkoholvarorna är för eget bruk (dvs för eget eller familjens behov, eller som gåva till närstående) och inte införs i kommersiellt syfte. Observera att alkoholvaror endast får föras in av den som fyllt 20 år.
Så mycket alkohol får du ta med i resanderansonen:
1 liter spritdryck eller 2 liter starkvin (inklusive mousserande vin)
2 liter vin
Öl räknas in under övriga varor vilket innebär att det totala värdet för öl inklusive andra varor som inköpts under resan ej får överstiga 1 700 kr tillsammans för att få införas avgiftsfritt.
Så mycket tull och punktskatt måste du betala för alkoholvaror som överstiger resanderansonen:
Spritdryck, tull 4 kr/liter, skatt 253 kr/liter
Starkvin, tull 2 kr/liter, skatt 67 kr/liter
Vin, tull 1 kr/liter, skatt 30 kr/liter
Starköl, tull 3 kr/liter, skatt 16 kr/liter
Mer fakta: www.tullverket.se/sokordao/a/alkohol/
alkoholfranettlandutanforeu.4.4ab1598c11632f3ba928000631.html




