Nepal – Reseplanering och länktips



Lågpris >>> flyg - hotell - reseförsäkring - e-guidebok

Jorden Runts Nyhetsbrev:
 

Nepal är ett treckingparadis och att vandra här är en upplevelse utöver det vanliga. Ofta vandrar du på ungefär 1 500 meters höjd och har snöklädda bergstoppar på över 7 000 meters höjd vart du än vänder blicken.

Planera ditt besök i Nepal med hjälp av följande länkar!

Nepal Tourism Board: www.welcomenepal.com
Nepal Ministry of Culture, Tourism and Civil Aviation: www.tourism.gov.np/en
Kathmandu Metropolitan City Office: www.kathmandu.gov.np
Kathmandu Info: www.keepnepal.org/visiting_Nepal.html
Pokhara Tourism Council: www.pokharatourism.org.np/places-to-visit
Far West Nepal: farwestnepal.org
Nepal Tourist Police: www.nepalpolice.gov.np/tourist-police.html

Här på jordenrunt.nu kan du boka billigt boende i: Kathmandu  Pokhara  fler platser i Nepal

Trekkers Information Management System: www.timsnepal.com
Trekking Agencies Association of Nepal: www.taan.org.np
Fakta om naturskyddsområden i Nepal: www.forestrynepal.org/resources/pas
Chitwan National Park: www.chitwannationalpark.gov.np/index.php/background
Guerrilla Trek and Yarsa Trails: www.guerrillatrek.org
Great Himalaya Trails: greathimalayatrails.com
Department of National Parks (öppna menyn och välj ”Protected Areas”): www.dnpwc.gov.np
Nepal Mountaineering Association – trekking guidence: www.nepalmountaineering.org/article-trek
Fakta om trekking på hög höjd (över 2 500 m.ö.h): www.himalayanrescue.org/faq.html

Hitta billigt flyg till Nepal

Nepal Environment and Tourism Initiative Foundation: www.netif-nepal.org/index.htm
Nepal Rural Tourism (listar boende i byar): www.nepalruraltourism.com
Karma Project – Building Mountain Communities: karmaproject-nepal.org/trips
Kapan Homestay Village: www.kopanhomestay.com/content.php?id=6
Tharu community Home Stay: www.tharuhomestay.org
Bhattedanda Homestay programme: bhattedandahomestay.com

 
Fler Restips om Sydasien på jordenrunt.nu:

 
 
 
 
  Mejla gärna dina bästa Restips till: res@jordenrunt.nu
  (då blir alla tusentals resenärer som besöker jordenrunt.nu jätteglada!)
 
 

Inga kommentarer ännu

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

    Stolta partners till jordenrunt.nu

             

             

             

             

    Fler Reseföretag som tar dig ut i världen

    Annonsera på jordenrunt.nu
jordenrunt.nu på Facebook
jordenrunt.nu på twitter
RSS prenumerera på jordenrunt.nu
Robert \\