I Toronto (Kanada) kan våghalsiga göra en höjdarvandring på taket av CN Tower och den inte lika våghalsige kan välja mellan olika utsiktsavdelningar inne i tornet (med panoramautsikt via stora fönster).

Vandring på taket av CN Tower heter EdgeWalk och man går på en plattform på taket av CN Tower’s restaurang, 356 meter över markytan (jämförbart med ungefär 116 våningen i en skyskrapa). Alla som går har ett säkerhetssystem och man går utan att hålla i sig. Naturligtvis lär utsikten bli ganska spektakulär över staden och Lake Ontario.
Rundvandringen tar 20-30 minuter och priset är 225 kanada dollar (ca 1 451 kr) och då ingår bland annat digitala bilder och video av din promenad. Man har öppet från ungefär i mitten av april till mitten av november:
www.edgewalkcntower.ca
www.cntower.ca/en-CA/Plan-Your-Visit/Attractions/EdgeWalk
I tornet finns även ett par våningar med utsiktsavdelning inomhus (för den som inte vill gå omkring utomhus på Edge Walk) och här har man öppet dagligen året runt.
Utsiktsavdelningarna är på en höjd av ungefär 340 meter (på två våningsplan, varav det ena med glasgolv). Kostnaden är 38 kanada dollar (ca 245 kr) vid köp online för vuxna (13-64 år) och 28 kanada dollar (ca 180 kronor) för barn. Seniorer har 4 kanada dollar (ca 26 kronor) rabatt på vuxenpriset:
www.cntower.ca/en-ca/plan-your-visit/attractions/lookout.html

Dessutom finns en avdelning kallad SkyPod uppe på en höjd av hela 447 meter och den som vill ta sig ditupp betalar en extraavgift om 12 kanada dollar (ca 81 kronor) utöver kostnaden för att besöka utsiktsavdelningarna:
www.cntower.ca/en-ca/plan-your-visit/attractions/skypod.html
CN Tower är beläget i centrala Toronto på Front Street (röd pin på kartan):
[google-map-sc zoom=”12″]
Planera besöket i Toronto:
www.seetorontonow.com
caen-keepexploring.canada.travel/places-to-go/toronto
Fler restips om Kanada på jordenrunt.nu:
[rpfc_recent_posts_from_category category=”233″ posts=”25″]







