Är Ni på väg till Sydney?? BOKA BOENDE I TID!!
Hela Australien har varit helt upp och nedvänt på grund av RUGBYN (Rugby World Cup)! När vi i förra veckan kom till Melbourne fanns det inte ett rum att uppbringa under 200 dollar!
Vi löste vårt boende med att ta en busstripp längs
Great ocean road (som förövrigt var otroligt vacker!) tills rugbyn
drog vidare till Sydney.
 Och gissa vad... vi skulle också till Sydney!
Efter att ha letat med ljus och lykta efter boende i Sydney, hittade vi ett dubbelrum ute i Newtown, en förort tre stationer från centralen. Glada i hågen tog vi tåget dit och möttes av en massa märkliga människor.
 Det visade sig att Newton är hemvist för diverse människor med obskyra läggningar och en ganska positiv inställning till narkotika.
 Vi checkade in på hostelet och insåg snart vårt misstag. Det var slitet, skitigt och allmänt olustigt. Managern vägrade att ge oss pengarna tillbaka och hotade med att han/hon (en ganska misslyckad transa) hade vårt kortnummer.
 Efter en vecka fick vi nog...
Folk rökte hasch till frukost. Toaletterna var nerspydda (vilket innebar att vi fick ta tåget in till Sydney och duscha på centralen). All mat som vi hade i kylen blev stulen/uppäten...
 Med andra ord, detta var den absolut värsta upplevelsen på vår fyra månaders resa. När vi flyttade ut berättade vi vad vi tyckte för managern, dennes svar var kort och gott "Hey, I really don't care... Just play along with the kids!!" - IDIOT!!
Jaja... nu har vi i alla fall hittat boende i centrala Sydney, men längtar verkligen till Nya Zeeland.
Ja just det, vad hostelet i Newtown hette: LILTING HOUSE!!!
Kom ihåg det och för guds skull bo inte där...
//Håkan & Annica
www.steinholtz.tk
Rugby VM pågår i Sydney fram till 20 nov. Kvar att spela är två semifinaler 15 och 16 nov och finalen 20 nov, alla i Sydney.
Har du också en reseberättelse, skicka den till oss på Jorden Runt:
res@jordenrunt.nu
Ps. det utgår inget arvode vid publicering av läsarberättelse (endast äran till skribenten och tacksamhet från läsarna).
Läs fler läsarberättelser.
Heta tips!
Jorden Runt´s nyhetsbrev
Om billigt flyg, ändrade visumregler, bra resesajter, tävlingar och mycket mer.
Hitta rätt guideböcker
Tips på billiga och bra guideböcker (även ordböcker och kartor).
Finn din flygbiljett
Fakta om och länkar till över 300 svenska resebyråer.
Backpackers Kit
Ger bland annat rabatt på boende runt om i världen.