5. Borneo – Nytt jättelikt marinreservat

I juni i år kommer man i Malaysia att etablera landets största marina naturskyddsområde. Tun Mustapha Park kommer att täcka en yta av 160 000 kvadratkilometer och i detta område finns bland annat 50 stycken öar och stora områden av korallrev. Tun Mustapha Park är belägen vid den norra delen av provinsen Sabah (Borneo).:
www.malaysia.travel/en/se/news/marine-park
6. Museernas dag betyder gratis inträde i Hong Kong

I Hong Kong firas museernas internationella dag, hela helgen den 14-15 maj 2016. Vilket bland annat betyder gratis inträde på en mängd museer i staden. Följande sida har fakta om vilka museer som deltar under dessa två festliga dagar:
www.museums.gov.hk/en_US/web/portal/international-museum-day.html
7. Macau – Nyheter vid Nam Van Lake

I Macau (Kina) skall man under maj och juni öppna nya turistfaciliteter vid Nam Van Lake. Det kommer bland annat handla om pedalbåtar, ett café och kulturuppträdanden på helgerna:
mtt.macaotourism.gov.mo/201605/en/contents/2/396.html?1462102939
8. Kampanjmånad i augusti i Thailand

Månaden augusti 2016 har Tourism Authority of Thailand utropat som kvinnornas månad och för att fira detta har man bland annat gjort en kampanjsajt fylld av erbjudanden inom exempelvis skönhetsvård och spa. Är du intresserad, kika på sajten som är indelad i avdelningarna: Look, Shape, Retreat, Mind och Experience:
womensjourney.tourismthailand.org