Kalifornien – Länktips och Reseplanering



Lågpris >>> flyg - hotell - reseförsäkring - e-guidebok

Jorden Runts Nyhetsbrev:
 

Kalifornien lockar med sol, sand, bad, nöje och mycket att se och göra. Kanske vill du ge dig ut på en Road Trip eller provsmaka lite viner. Valet är ditt. Och som en hjälp på vägen i planeringen har jag letat upp en mängd bra turistsajter att bli inspirerade av. Lycka till med reseplaneringen!

California Travel & Tourism Commission: www.visitcalifornia.com
National Park Service: www.nps.gov/state/ca
Discover America – California: www.discoveramerica.com/usa/states/california.aspx
Central Coast Road Trip: www.centralcoast-tourism.com

Boka billigt boende i: Los Angeles  San Francisco  fler platser i Kalifornien

Los Angeles Visitors Bureau: www.discoverlosangeles.com
City of Los Angeles: www.lacity.org/for-visitors
Los Angeles International Airport (LAX): www.lax.aero/welcomeLAX.aspx
San Francisco Travel Association: www.sanfrancisco.travel
San Francisco International Airport (SFO): www.flysfo.com

Hitta ett billigt flyg till Los Angeles   San Francisco

Santa Monica Travel & Tourism: www.santamonica.com
Visit Santa Barbara: www.santabarbaraca.com
Palm Springs Bureau of Tourism: www.visitpalmsprings.com
Long Beach Convention and Visitors Bureau: www.visitlongbeach.com
San José: www.sanjoseca.gov/visitors.asp
San Diego Tourism Authority: www.sandiego.org
City of San Diego – Leisure: www.sandiego.gov/directories/leisure.shtml
San Diego East Visitors Bureau: sandiegocountytourism.com
San Diego East County: eastcountychamber.org/san-diego-tourist-events-activities
Visit Oceanside (north San Diego): visitoceanside.org
Visit Escondido.com (north San Diego): visitescondido.com
Monterey County: www.seemonterey.com
Visit Napa Valley: www.visitnapavalley.com
Kern County: www.visitkern.com
Visit Anaheim: visitanaheim.org
Santa Cruz County: www.santacruz.org
Sonoma County Tourism: www.sonomacounty.com
Huntington Beach: www.surfcityusa.com
Mammoth Lakes Tourism: www.visitmammoth.com
Visit Stockton: www.visitstockton.org
City of San Luis Obispo: www.sanluisobispovacations.com
City of Santa Clarita: www.santa-clarita.com/index.aspx?page=5
Coronado Visitor Center: coronadovisitorcenter.com
Placer Valley Tourism: www.placertourism.com
City of Pasadena: cityofpasadena.net/Visitors
Visit Cambria: visitcambriaca.com
Carmel-by-the-sea: www.carmelcalifornia.com

 
Fler restips om USA på jordenrunt.nu:

 
 
 
 
  Mejla gärna dina bästa Restips till: res@jordenrunt.nu
  (då blir alla tusentals resenärer som besöker jordenrunt.nu jätteglada!)
 
 

Inga kommentarer ännu

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

    Stolta partners till jordenrunt.nu

             

             

             

             

    Fler Reseföretag som tar dig ut i världen

    Annonsera på jordenrunt.nu
jordenrunt.nu på Facebook
jordenrunt.nu på twitter
RSS prenumerera på jordenrunt.nu
Robert \\