Kambodja – Reseplanering och länktips



Lågpris >>> flyg - hotell - reseförsäkring - e-guidebok

Jorden Runts Nyhetsbrev:
 

Jag har samlat ihop länkar till sajter som hjälper dig att planera resan till Kambodja.

Sajter om ekoturism
Vill du göra gott under ditt besök i Kambodja, kika på följande sajter. En del av organisationerna låter all vinst från verksamheten gå tillbaka till lokalbefolkningen, bland annat genom olika projekt. En del av andra reseföretagen låter en del av vinsten från verksamhet gå till sociala projekt (plus att de anställer lokalbefolkning som exempelvis guider). Sammantaget så genom att anlita någon av dem (för exempelvis boende eller utfärder) tjänar lokalbefolkningen på ditt besök.

Eco-Tourism Mondulkiri Province: ecotourism-mondulkiri.com
Mondulkiri’s Responsible Tourism Hub: www.hefalumpcafe-tourismhub.com
Elephant Valley Project: www.elephantvalleyproject.org
Chi Phat community-based ecotourism project: www.chi-phat.org
Veun Sai-Siem Pang Community Based Ecotourism: www.cambodiangibbons.com
Banteay Chhmar Community-Based Tourism: www.visitbanteaychhmar.org
Charity Tours Cambodia: charitytourscambodia.org/html/index.php?p_lang=en
Cambodian Rural Development Tours: www.crdtours.org/about-us
Osmose, Tonle Sap, ecotourism: www.osmosetonlesap.net
Connecting Communities, Environment & Responsible Tourism: www.concertcambodia.org
Cycling Tour of Khar Pou Commune: communitysupportassociation.org/get-involved/tours
Siem Reap Ride: www.siemreapride.com
Mekong Responsible Tourism: www.mekongresponsibletourism.org

 
Turistsajter

Mekong Tourism: www.mekongtourism.org/index.php/experience-mekong/cambodia
Phnom Phen City: phnompenh.gov.kh/en/visitors-tourism/travel-guide

Följande sajter är samarbeten mellan turistorganisationer och lokalt företag.

Ministry of Tourism of the Kingdom of Cambodia: www.tourismcambodia.org
Tourism of Cambodia: www.tourismcambodia.com

Siem Reap Tourism Website: www.siemreap.me
Battambang Province: www.battambang.info
Kampong Cham province: www.kampongcham.biz
Preah Vihear Province: www.preah-vihear.info
Kratie Province: www.kratie.info
Koh Kong province: www.kohkong.biz
Stung Treng Province: www.stung-treng.info

 

 
Fler restips om Kambodja på jordenrunt.nu:

Restips från hela Sydostasien:

 
 
 
 
  Mejla gärna dina bästa Restips till: res@jordenrunt.nu
  (då blir alla tusentals resenärer som besöker jordenrunt.nu jätteglada!)
 
 

    Stolta partners till jordenrunt.nu

             

             

             

             

    Fler Reseföretag som tar dig ut i världen

    Annonsera på jordenrunt.nu
jordenrunt.nu på Facebook
jordenrunt.nu på twitter
RSS prenumerera på jordenrunt.nu
Robert \\