För dig som planerar att tågluffa i de länderna som tidigare tillhörde Sovjetunionen, så är det billigt med tågbiljetter i många av dessa länder. I Ukraina till exempel, räkna ungefär med att en 15 timmars resa i sovvagn (fyrbäddskupe) ligger på ungefär 150 kronor.
Det finns en lysande sajt (www.poezda.net/en/web), där du kan kolla upp tågtidtabeller, vilket är ett perfekt hjälpmedel under resan. Detta så att du kan se tågnummer, så du kan berätta vilket tåg du vill åka med när du skall köpa biljetter.
Du bör lära dig lite ryska innan du ger dig iväg, då det inte är speciellt många som pratar engelska. När jag tågluffat i Ukraina (2004 + 2007), Vitryssland (2004) och Bulgarien (2007), så använde jag lappar vid köp av biljetter.
På lappen skrev jag tågnummer, avgångstid, staden jag ville åka till, mitt namn och så ritade jag en säng (för att visa att jag ville ha sovvagn). Det är bra om du skriver stadens namn med ryska tecken (kolla exempelvis i guideboken, då de vanligen skriver städernas namn även på ryska).






