Vietnam – Jättelång cementmur täcks med vacker mosaik
I Hanoi i Vietnam arbetar ett antal konstnärer just nu på att smycka en lång cementmur vid Yen Phu road. Man sätter upp mosaik i olika färger så att de bildar vackra mönster. När det är klart skall man ha täckt tusen kvadratmeter mur med vacker och färgsprakande mosaik.
Projektet – The Pottery Road project – drogs igång av konstnären Nguyen Thu Thuy, som har fått hjälp av ett antal utländska konstnärer som deltar som volontärer (de arbetar alltså utan betalning). Bland annat är till exempel den franske konstnären Jacob Reymond där och kommer att göra en sträcka av ungefär 100 meter mosaik längs muren.
Så är du nu eller i framtiden i Hanoi, gå gärna bort till Yen Phu road och njut av mosaiken. Lite artiklar om detta mosaikprojekt:
www.vietnamtourism.com/e_pages/news/index.asp?loai=2&uid=8434
www.hanoitimes.com.vn/newsdetail.asp?CatId=17&NewsId=6236
http://english.vietnamnet.vn/interviews/2008/08/797458




