|
----- Annons ----- Bästa & billigaste ReseFörsäkringen
Om du är osäker på vilken som är den billigaste rese- eller studieförsäkringen för just dig. Kolla in denna sida, med fakta om ALLA reseförsäkringen och även möjlighet att snabbt och enkelt boka...
www.jordenrunt.nu/forsakring
|
Nr 8 - onsdag 14 april 2004
Hej alla glada resenärer!
På grund av stora strömproblem pa mitt rum, beter sig min bärbara dator väldigt underligt och det har varit knepigt att sammanställa detta nyhetsbrev (fem sex gånger har den lagt av och problem att få igång den igen). Har därför inte hunnit stavfelskolla och dubbekolla alla texter. Jag hoppsa ni kan ha överseende med att det kan vara lite stavfel och liknande ibland denna gång.
Jag hoppas att påskhelgen varit till belåtenhet, vartän ni har befunnit er. Själv har jag bedrivit helgen i Guatemala, men jag kan inte direkt säga att det varit lugnt för min del. Snarare ett väldigt kringflackande.
I torsdags (skärtorsdag) befann jag mig i Chiquimula och såg bland annat på kvällen en påsk parad där de vandrade runt staden med stora lådor med olika fullstora figurer (jesus, vise männen och liknande). Under vandringen (som gick sakta) vaggade de fr am och åter hela tiden och det var riktigt häftigt att se, tillsammans med musiken som spelades (ett band gick sist och öste på för fullt).
Långfredagen tog jag sedan en buss mot Lanquin, vilket inte skulle vara några som helst problem enligt killen på mitt hotell: "bara att ta en stor buss mot Guatemala City, hoppa av i El Rancho och byta till en ny buss där mot Coban, sedan minibuss sista biten till Lanquin. Inga problem...".
Jo, tjena, inga problem var ordet...
Till att början med passerade inte Guatemala City bussarna El Rancho alls. Fick därför ta en minibuss till Zacapa (cirka 30 minuters resa). Sedan en ny buss till Eöl Rancho. Tog ungefär två timmar i en riktigt kokande saunahet minubuss, där vi vid ett tillfälle lyckades få in 25 personer i bussen (säten för tolv ungefär). Blev ganska trångt, fyra i bredd minst.
Väl "genomstekt" anlände jag till El Rancho och där visade det sig att inga bussar passerade (det var påsktider...). Min spanska är ju inte den bästa, men till slut fick jag klart för mig att eventuellt passerar ibland pick-ups som tar med passagerare på flaket. Vilket det faktiskt gjorde också efter ett tag.
Det var jag och fem guatemalska killar/män på flaket och vi åkte från det kokande heta El Rancho upp i bergen. Det blev med tiden riktigt kallt på det blåsiga flaket och T-shirt och kortbyxor gjorde inte mycket för att värma.
Till på köpet började det även ösregna, så man blev genomblöt. Till slut stannade vi under ett tak på en bensinmack och inväntade bättre väder. Blev något bättre och till slut åkte vi igen.
Anlände Coban klockan tre på eftermiddagen och då hade redan sista minibussen till Lanquin gått.
Tog in på ett ganska bra hotell med TV på rummet (en hel drös med kabelkanaler). Hade inte sett på TV på hur länge som helst och såg det som en bra "påskpresent" till mig själv.
Kollade ytterligare en påskparad på eftermiddagen/kvällen och la mig sedan på rummet för att kolla burken. Gick efter ett tag ned till receptionen för att höra om de hade någon tidning där jag kunde kolla vilka program som skulle visas. Mitt när jag stod där nere, bara dog strömmen i hela staden.
Fick i stället ligga på rummet, med ett stearinljus och kolla på en "död" TV. Fast efter några timmar kom strömmen tillbaka, hurrraaaaa...
Nästa dag (lördag) gick jag runt i staden lite, var uppe vid en kyrka klockan sju på morgonen och hade en riktigt underbar utsikt över staden och bergen som omslöt staden (det är sådana ögonblick som gör att man bara vill resa och resa igen...).
Tog en minibuss till Lanquin vid halv tolv och kom fram ett par timmar senare. Fick ett rum på ett hotell för cirka 28 kronor, vandrade runt i staden och svettades kopiösa mängder.
På kvällen gick jag med ett tyskt par bort till en grotta där det skulle strömma ut tusentals fladdermöss varje kväll. Vi satt i mörkret och såg inte mycket (förutom när man lös med en ficklampa och såg en hel del fladdermöss, inte så spännande dock).
Vi drack några lördagsöl under kvällen (kostade ungefär en femma styck) och sedan var det dags för sömn. Vaknade lagom till soluppgången, riktigt vackert. Sedan vid sju drog jag och en amerikanska till ett område tio kilometer bort med lite naturliga pooler (Semuc Champey) som hade bildats vid en flod.
Ganska trevligt, men inte sååå himmelskt som alla sagt att det skulle vara. Vi var kvar ett par timmar, sedan pick-upp tillbaka till Languin. Pik-upen fick dock motorhaveri efter ett par kilometer, men vi lyckades få lift med några guatemaler.
Vi checkade ut och sedan var planen att ta sig norrut till Sayaxe (en bit innan Maya-ruinerna Tikal). Vi skulle "bara" ta en transport upp till huvudvägen och där hoppa på en passerande buss mot Sayaxe (lät hur enkelt som helst enligt hotellkillen).
Vi åkte på en lastbil (full med folk) och stod på flaket (vanligt i stället för bussar i många delar av Guatemala). Vid huvudvägen sa chauffören att det inte var någon bra plats att hitta transport, utan att vi skulle åka med till en annan stad.
Faktum kvarstår att vi åkte tillbaka exakt samma väg som jag kommit (från Coban alltså), vilket absolut inte gick norrut. Det var dock en tokhärlig resa. Underbart att stå där på flaket och njuta av bergslandskapet.
Dessutom var det kul med allt folk på flaket (fullpackat i vissa lägen) som pratade, skrattade och hade kul.
Det är sådana här reseögonblick som gör att man bara vill ut och resa igen och igen.
Efter ungefär 2,5 timmar var vi framme i en stad, som visade sig ligga bara 15 minuter från Coban. Försent för buss till Sayaxche, så det blev till att ta in på ett hotell i Coban.
Nu i skrivande stund (måndag kväll guatemala-tid) sitter jag i den trevliga lilla staden Flores i norra Guatemala, ligger pa en halvö i Lago de Peten Itzá (en sjö alltså).
Var en ganska jobbig resa hit. Först sex timmar i en totalfull och obekväm buss. Sedan med båt över en flod i Sayaxche (fanns ingen bro) och därefter minibuss i 90 minuter till Flores.
En riktigt trevlig sak med mitt hotell här - Posada Tayazal - är att vid receptionen låg en massa tidningar. överst i högen låg faktiskt januari-numret av den tunga svenska vuxen-serietidningen Herman Hedning.
Jag har tidigare i kväll legat och skrattat mig igenom den. Underbart att ligga i sängen och läsa något på svenska, plus att det var riktigt kul läsning. Blir nog en genomläsning till i kväll innan det är dags att sova.
Ber att få tacka den HJäLTEN som lämnade exemplaret av Herman Hedning här!
Nåväl, det var vad jag har pysslat med under påsken och jag hoppas som sagt att ni också haft det bra. I morgon bär det förövrigt av mot Maya tempelruinerna Tikal, vilket skall vara något alldeles extra.
Simma lungt, ha det fint och var riktigt nyfiken på resan!
www.jordenrunt.nu
res@jordenrunt.nu
Psssst 1.
Om ni vill att någon kamrat till er skall få nyhetsbrevet, så går det alldeles utmärkt. Tipsa dem bara om följande länk, så kan de provläsa och sedan prenumerera: www.jordenrunt.nu/nyhetsbrev
Psssst 2.
Det finns många länkar i detta nyhetsbrev. Alla URL (webbadresser som börjar på www eller http) är klickbara länkar som öppnas i ett nytt fönster.
|
----- Hjälp till att ----- Stoppa barnsexturism...
Enligt UNFPA (United Nations Population Fund) utsätts varje år en miljon barn för barnsexhandel. En stor andel barnsexförövare är vanliga turister, affärsmän eller anställda utomlands. Mer om organisationen ECPATs arbete för att stoppa barnsexhandel finns att läsa på:
www.ecpatsweden.org/kampanj
|
Dyrare på Inkaleden
Under hela februari månad var Inca trailen i Peru till Machu Picchu stängd, men nu är det öppet för att trecka den väg igen. Många treckingföretag har dock höjt sina priser nu (man måste gå i grupp med guide, det går alltså inte att gå på egen hand) och nu måste alla bokningar av Inca treck ske minst fem dagar före du skall ge dig av.
Volontär i Brasilien
Organisationen Iko Poran i Brasilien söker just nu nu volontärer till olika projekt i landet. På deras sajt finns mer information om deras arbete.
www.ikoporan.org
Brasiliens och världens regnskogar
Rainforest Alliance är en organisation som arbetar för att rädda världens regnskogar. På deras sajt finns mycket nyttigt och intressant att läsa om regnskogarna i runt vårt klot.
www.rainforest-alliance.org
Just nu har de även en intervju med ledaren (Andre Freitas) för deras lokala partner i Brasilien: Imaflora (http://imaflora.org), och vad denna organisation gör för att bevara Brasiliens regnskogar. I intervjun tipsar även Andre om en av sina favoritplatser i landet för trecking:
"Jag älskar den norra kusten vid Sao Paolo regionen vid Ubatuba. Där är en mix av landskap: berg, stränder och skog".
Läs hela intervjun på:
www.rainforestalliance.org/news/archives/news/news86.html
Reseafton om Mexiko
Onsdagen den 21 april klockan 19.00 har resebyrån Kilroytravels en reseafton som helt är ägnad åt att luffa runt i Mexiko. Det är gratis inträde och det hela sker i Läs & Res lokaler på Swedenborgsgatan 3 (mitt emot tunnelbanestationen Maria Torget), Stockholm.
Dominikanska till Antigua
Om du befinner dig på Dominikanska Republiken i Karibien och vill ta dig till Antigua, så startar bolaget Caribbean Star från och med juni flyg dit direkt från huvudstaden Santo Domingo. även bolaget American Eagle säger att de skall starta direktflyg dit från Dominikanska i juni.
www.flycaribbeanstar.com
|
----- Annons ----- Rabatt på boende/resor/utfärder i 60 länder
VIP Backpackers Kit
Med VIPs medlemskort får du minst 5% rabatt på det normalpriset hos alla VIP hostellen i världen (ca 1 200 hostell i ett 60-tal länder). Dessutom rabatt på flyg, buss, tåg, bilhyra, färjor, restauranger, safari, dykutbildning, skidåkning, rafting, filmframkallning, cykelhyra och mycket mera.
VIP-kortet kostar 250 kr och är giltigt ett år.
Läs mer och/eller beställ på
www.jordenrunt.nu/backpackerskit/bestalla.htm
|
Egyptiska tips
Caroline Engvall (www.mixmedia.se/world/sve/dagbok.asp) bidrar med ett antal goda tips för dig som planerar en upptäcktsfärd till Egypten:
- Befinner du dig i Hurghada på semester rekommenderas sea food-restaurangen El Joker i Cikala för lunch och middag. Vällagat och sanslöst prisvärt. Ett totalfyllt bord med calamares, grillade jätteräkor, grillad fisk och smårätter med dryck gick på 400 LE (Egyptiska pund) för 8 personer.
- En toppenrestaurang för kvällsmiddagen är finfina Bourdiehn´s på Hotel Arabia i Hurghada. Där serveras kamel i både skinkform och som filé. Välj om du vill ha chokladsås (rekommenderas!) eller pepparsås till. Kostar ca 70 LE.
- För bra och prisvärd lunch/middag i Kairo rekommenderas Felfela. Kedja som blivit riktigt, riktigt bra. Orientalisk mat. Missa heller inte att äta fantastisk frukostbuffé på Mena House Oberoi i Giza - men utsikt över Cheopspyramiden!
Bildföredrag om Madagaskar
För den som bor i eller i närheten av Göteborg och är intresserad av Madagaskar, så hålls i början på maj i Hagabiohuset ett föredrag med bilder om detta land. Det är Mats och Görel Gjertsson som berättar och även informerar om sin resa dit, nämligen med segelbåt från Indonesien.
det är gratis inträde (men ring helst i förväg 031-44 53 32, Helene) och dagen är 6 maj kl 19.00. Platsen är alltså "Hagabiohuset", Linnégatan 21 B (ingång i markplan, dörren längst till höger på fasaden), Göteborg.
Fler bergsgorillor i Afrika
Nyligen presenterades en undersökning som visar att antalet bergsgorillor i Virunga-området i Afrika har ökat med 17 procent sedan 1989. Vilket betyder att nu finns det 56 fler bergsgorillor och sammanlagt cirka 380. Undersökningen gjordes under september och oktober förra året och sammanlagt var det 100 personer från olika organisationer i Democratic Republic of Congo (DRC), Rwanda och Uganda som deltog i detta projekt att fastställa antalet gorillor. Sammanlagt finns det nu ungefär 700 bergsgorillor i Afrika. Läs mer om denna undersökning på följande sajt:
www.awf.org/news/15593
Mer om bergsgorillor finns att läsa på:
www.mountaingorillas.org
Fängelser i Sydafrika blir museum
Nyligen (21 mars) öppnade ett nytt museum i Braamfontein i Sydafrika:
The Old Fort and Number Four museums vid Constitution Hill. Det är de tidigare fängelserna Old Fort och Number Four som nu har blivit museum. Dessutom kommer även the Women Prison att öppnas i augusti för besökare. Läs mer på följande sajter:
www.constitutional.org.za
www.accommodate.co.za/NewsArticle.asp?newsID=239
Mozambique tips
Getaway to Africa (www.getawaytoafrica.com) är en utmärkt sajt för den som planerar en resa till denna kontinent. I deras senaste nyhetsbrev tipsar sajtens fotograf/journalist Justin Fox om olika nyheter i Mozambique efter en rundresa där.
Av det som verkade intressant ut budgetsynpunkt var hennes tips om Morrungulo, där det finns dykmöjligheter bland annat. Cmping på denna resort kostar mellan 45-63 rand per person och små bungalows vid stranden kostar från 150 Rand. Det går att skicka e-post till Morrungulo: mg10@bushmail.net
Ett annat av hennes tips som lät spännande var om Pomene Bay Lodge, som erbjuder en mängd olika möjligheter till boende.Camping kostar 70 rand och sedan finns många olika alternativ för stugor/bungalows från 120 per person i tvåbädds.
www.pomene.co.za
|
----- Annons ----- Avbeställningsskydd 1 år för bara 165 kr
Sveriges bästa avbeställningsskydd, giltigt vid alla privatresor under ett år. En person betalar 165 kr, två stycken (skrivna på samma adress) 285 kr och en hel familj 385 kr. Läs mer och/eller boka på:
www.jordenrunt.nu/global
|
Lågprisflyg till Australien
Nu börjar det "röra på sig" bland lågprisflygbolagen även för längre sträckor. Två stycken lågprisbolag planerar nämligen att inleda flyg mellan Europa och Australien.
Till att börja med har bolaget Backpackers Xpress ansökt om tillstånd att flyga tre gånger per vecka mellan Melbourne och Manchester (England), med mellanlandning i Bangkok (Thailand) och Delhi (Indien).
Samma bolag planerar även att flyga samma rutt, fast till Muchen (Tyskland) två gånger per vecka. Enligt uppgifter från bolaget skall priset var billigt och de hoppas komma igång redan i november i år.
www.backpackersxpress.com
Ett annat lågprisbolag, Leisurejet, planerar flyg mellan Sydney och Grekland och Italien (med mellanlandning i Kuala Lumpur). De hoppas komma igång ungefär samtidigt som Backpackers Xpress.
Nytt busspass på Nya Zeeland
Det nyzeeländska bussbolaget InterCity Coachlines har nyligen introducerat ett nytt busspass: Flexi-pass. Det är giltigt för olika antal timmars resa. Minsta antal timmar som går att köpa är 15 (150 NZD), sedan exempelvis 25 timmar för 240 NZD, 45 för 415 NZD och 60 timmar för 535 NZD.
När du planerar resan, kolla in deras bussnät (de kör båda öarna), tidtabeller och räkna ut hur många timmar du skulle behöva. Sedan kan du kolla priset och se om det blir bra för dig (det finns ett flertal bussbolag på Nya Zeeland med olika busspass).
Om du köper Flexi-passet, kan du hoppa på och av bussen hur mycket du vill och antalet timmar du sitter ombord räknas av mot ditt pass. Skulle du behöva fler timmar under färden, är det bara att köpa till det (finns i femtimmars block).
Mer info om busspass och resa på Nya Zeeland:
www.flexipass.co.nz
www.newzealand.com
Dålig säkerhet på flygplats i Papau Nya Guinea
Australiens flygbolag Qantas överväger att dra in sina flyg till Papau Nya Guines huvudstad Port Moresby. Detta beroende på att de anser att säkerheten på flygplatsen där är dålig. Just nu försöker de bland annat påverka PNGs regering om att förbättra säkerheten på flygplatsen.
"Besök" häftiga Goroka Show i PNG
Papau Nya Guinea är ett färgsprakande land och uppe de olika bergsbyarna i landet bor mängder av olika stammar. En gång om året samlas flera tusentals personer från dessa stammar till den häftiga festivalen Goroka Show.
Deltagarna är ofta "uppklädda" i sina lokala stamdresser med masker, fjädrar och kroppsmålningar. Det är en fantastisk syn och väldigt färgsprakande att besöka denna festival. På följande sajt kan du nästan besöka festivalen, genom att bläddra bland över 700 festivalbilder…
www.pngbd.com/photos/showgallery.php/cat/502
|
----- Annons ----- Flygbiljetter
Mr Jet
London 2005 - New York 3851 - Kairo 2833
Barcelona 2126 - Dubai 4069 - Prag 2029
Mexiko 5081 - Miami 5052 - Lissabon 2165
Amsterdam 1584 - San Francisco 4797
Los Angeles 5132
Mer fakta, bokningsmöjlighet och fler billiga biljetter...
Sterling
Flygpris från 698 kr till:
Barcelona, Mallorca, Nice, Milano, Rom, Madeira, Gran Canaria, Malaga, Alicante.
Mer fakta om biljetter och bokningsmöjlighet
...
Lastminute
Flyg, charter och paketresor
Hitta de billigaste biljetterna/chartern här
...
|
50 tips för billigare Irland-resa
Vid resa till de lite dyrare länderna i världen krävs det riktigt ordentlig planering för att komma så billigt undan som möjligt. För dig som planerar ett besök på Irland, så har guideboksförlaget Frommers gjort en lista med 50 tips på hur din resa till "den gröna ön" kan bli billigare. Läs mer på:
www.frommers.com/destinations//article.cfm?articleid=1836&destid=226
10 000 höjdmeter på skidor under en dag
Kanske inget för den vanlige skidturisten, men vill du se nio "galningar" ta sig upp och ner 10 000 höjdmeter på skidor under en dag, åk till Svenska Turistföreningens fjällstation i Storulvån den 17 april. Deltagarna skall ta sig upp och ned för en fjälltopp 40 gånger. Vid uppgång är det stighud som gäller under skidorna och nedför går det som vanligt. Läs mer på:
www.fsknorder.nu/vertex10000
National Geographic rankar världen
National Geographic genomförde nyligen en undersökning, där 200 experter inom turism fick ranka 115 destinationer i världen. På deras sajt finns en artikel med ett utdrag av resultatet och det finns även en PDF-fil att ladda hem för att se det fullständiga utlåtandet för alla 115 platser i världen…
www.nationalgeographic.com/traveler/scorecard/?c=Newsletters&n=1Q04_travel&t=internal
Gratis lokalguider i världen
På ett flertal platser i världen finns organisationer bestående av lokalbefolkning, som tipsar turister om sina smultronställen eller i guidar runt besökare. Det är vanligen gratis, men i vissa fall ingår att betala inträdet på exempelvis muesum för din "guide" och kanske bjuda på lunch. Nedan har jag samlat ihop en länklista till olika organisationer som hjälper besökare:
Sydafrika:
www.travelbuddy.co.za
Jamaica
http://meetthepeople.visitjamaica.com
USA - New York och Chicago
www.bigapplegreeter.org
www.chicagogreeter.com
Australien - Melbourne och Adelaide
www.melbourne.vic.gov.au/index.cfm?categoryid=3&contentfile=infopage.cfm&topicid=85
www.adelaidegreeters.asn.au
Japan
www.jnto.go.jp/eng/GJ/BTG/lvg.html
Sydkorea
www.goodwillguide.com
Bahamas
www.bahamas.co.uk/activities/bahamas_activities_people.asp
Tio saker att göra i the Big Apple
Det kanske inte alltid är lätt att direkt veta vad man skall göra vid ett besök i en stor stad som New York. För att ge er några tips, så har sajten Independent Traveler listat tio saker att hitta på i "the Big Apple".
www.independenttraveler.com/community/topten.cfm?ID=31
Volontär i USA
är du intresserad av att under ett besök i USA göra en god insats och kanske hjälpa till att röja upp eller städa i en nationalpark. Kolla in denna sajt på en del tips på volontärmöjligheter i USA…
www.frommers.com/book_a_trip/deal_package/deal.cfm?articleid=1856&destid=PACKAGE
|
----- Annons ----- Guideböcker 30-50% rabatt
Köp din guidebok 30-50% billigare än i en vanlig bokhandel...
I vår Guideboks-topplista finns tips på guideböcker till en många länder. Du kan beställa boken på nätet, den leveras via posten inom 3-6 dagar och du betalar genom post- eller bankgiro. Några exempel (pris inklusive frakt):
South East Asia on a Shoestring (Lonely Planet) 231 kr.
Australia (Lonely P) 246 kr.
Australia 2003 (Let´s GO) 243 kr.
Trans-Siberian Railway (Lonely P) 182 kr.
China (Lonely P) 281 kr.
Mongolia (Lonely P) 175 kr.
New Zealand (Lonely P) 233 kr.
South America on a Shoestring 281 kr.
Central America 245 kr.
Beställ bok och hitta fler tips på:
www.jordenrunt.nu/boktoppen
|
Du kan Hjälpa till...
Eftersom jag är själv att göra detta nyhetsbrev och sajten, så behövs hjälp från er läsare för att det skall bli så bra och faktaspäckat som möjligt. Du får gärna skicka in restips, nyheter, berättelser eller prisguider. Mer om hur just du kan hjälpa till finns att läsa här:
www.jordenrunt.nu/lasarhjelp
Prisguider länder (över 45 länder):
www.jordenrunt.nu/prisguide
Läsartips: www.jordenrunt.nu/tips
Begagnad reseutrustning
Missa inte att besöka vårt Köp & Sälj forum, där det gratis går att annonsera för den som vill sälja eller köpa begagnad reseutrustning. Gå bara till Jorden Runts startsida, klicka på rubriken Resefrågor i menyn och sedan hittar ni länk till Köp & Sälj:
www.jordenrunt.nu
...er som bidragit med material till Jorden Runt:
Johan och Frida för läsartips (Full-moon party Thailand).
Per Engwall för läsartips (tåg i Australien).
Klas för läsartips (Nya Zeeland).
Tomas Weis för prisguide (Panama).
Alla som svarar på resefrågor i debattforumet.
Så kan du också hjälp Jorden Runt:
www.jordenrunt.nu/lasarhjelp
|
----- Annons ----- Billigaste boendet i hela världen
Boka hostel, guest house och enkla hotell i 148 länder. Det kan ju vara skönt att ha boende klart första natten. Några exempel (billigaste pris):
Sydney 67 kr, Lima 23 kr, Rio 71 kr, NY 135 kr, KL 22 kr, Bangkok 28 kr, Kapst. 35 kr, Peking 30 kr, Mongoliet 28 kr, Delhi 17 kr, London 86 kr...
www.jordenrunt.nu/hostel
|
Antal prenumeranter: cirka 6 900.
Utkommer: lör- eller söndag.
Nästa nyhetsbrev: 20-27 april 2004.
Redaktör: Robert Karlsson.
Kostnad att prenumerera: GRATIS.
Prenumerera / avsluta prenumeration: www.jordenrunt.nu/pren
Info om annonsering i nyhetsbrevet: www.jordenrunt.nu/annons
Skicka tips eller resenyhet: res@jordenrunt.nu
--------------- SLUT JORDEN RUNTS NYHETSBREV -------------------
|