|
|
|
Innehåll detta Nyhetsbrev: Nr 5 - Tisdag 23 februari 2010
Stolt Sponsor av detta Nyhetsbrev: MediService Vaccination
Hej du glade resenär!
Om du reser just nu, får du gärna svara på följande lilla intervju-enkät (om du är hemma får du gärna mejla ett restips eller prisguide från en tidigare resa).
Det är alltid lika kul att höra från er som är ute i världen (eller som nyligen varit ute). Har ni en reseblogg eller resedagbok, lägger jag naturligtvis med en länk till den när jag publicerar svaren/restipset (om det är någon du fråga du inte vill/kan svara på, hoppa bara över den)...
Gärna även om du har lite prisuppgifter - i så fall vad kostar...
Skicka läsartips / prisguider till Jorden Runt
Jorden Runts sajter:
Annonsera i nyhetsbrevet (kostar från 700 kr) eller på Jorden Runt sajterna.
Psssst 1.
Psssst 2.
Hej!
Vill ditt reseföretag annonsera i Nyhetsbrevet?
Gratis guidad tur i en av Hong Kongs äldsta byggnader
Jag hittade just en nyhet om att i Hong Kong, så erbjuds det gratis guidade rundturer genom den historiska byggnaden Hullet House. Byggnaden har i dag hotell och restauranger, men vid byggandet i slutet på 1800-talet hyste huset Royal Hong Kong Marine Police. Läs mer på följande sida om byggnaden och rundturen:
Stenblock i formen av djur
Om du är på väg till det magiska vattenfallet i Erawan National Park i centrala Thailand, så finns mer att se i närområde. Till exempel Wang Dong stone quarries (ett stenbrott) där det finns en massa stora stenblock (upp till fyra meter) som lär likna djur till formen. Jag har själv ännu inte varit där, men det kan kanske vara något att kolla upp för den som befinner sig i krokarna. Lite mer fakta här:
Läsartips – Missa inte den lilla pärlan Luang Prabang
Jag har nyligen varit och besökt den lilla pärlan Luang Prabang i Laos och måste bara rekommendera detta ställe till dem som sitter och funderar på vart de ska åka.
Här blandas backpackers och äldre par (inte så många svenskar) i en härlig blandning. Tycker det är skönt att se att många ”äldre” vågar sig ut!
Eftersom det inte är någon storstad slipper man se västerländska män med en asiatisk flicka i varje hörn. Luang Prabang har ca 50 000 invånare och upptogs 1995 på UNESCO:s världsarvslista och betraktas som ett unikt exempel på en blandning mellan den traditionella och koloniala arkitekturen.
Inga problem att ta ut pengar i stan
Maten är god och prisvärd. Det går att få bra mat från 40 000 kip (ca 35 kr) och uppåt vid en restaurang. Folket är vänligt och många pratar bra engelska. Staden känns lugn och trygg. Vi bodde inte mitt i centrum så vi lånade cyklar av hotellet (cyklarna var i bra skick) och cyklade runt och det gick bra. Finns cykeluthyrare i stan, så det kan vara något att tänka på om man inte vill gå eller åka tuk tuk.
Besök något av stadens alla tempel
Ta båt på Mekongfloden
Nattmarknaden är i gång från 17-18 tiden på kvällen fram tills dess de plockar ihop. Här kan man hitta sjalar, smycken, handgjorda dukar och lampor och mycket mer till ett mycket bra pris. Många säljer liknade varor och de blir ganska hård konkurrens om att få sälja, så det går att pruta ner ganska bra. Kom dock ihåg att landet är fattigt och varorna är billigare redan från början, så bli inte oförskämd i din prutning.
Vi åkte buss från Luang Prabang till Vientiane. Vi bokade på ett kontor innan för vi behövde åka den dagen och det var nog bra för så många lediga platser fanns inte, så boka gärna en plats i förväg. Vi åkte VIP-bussen med luftkonditionering och toalett. Den skulle ta åtta timmar, men den tar tio timmar och det är inklusive en matstopp på ca 45 min. Vi betalade 150 000 kip (ca 170 kr) var och då ingick lunchen.
mvh Cecilia
Tusen miljoners tack till Cecilia för detta tips!
Fler läsare får mycket gärna mejla in restips, berättelser eller prisguider…
Keralas största arkeologiska museum
Om du är nyfiken på att besöka det största arkeologiska museet i Kerala (Indien), då skall du helt klart styra färden till Thripunithura Hill palace. Detta palats byggdes 1865 och var till en början hemvist för den kungliga familjen av Kochi. Palatset ligger nära staden Kochi och öppnades som ett museum 1986. Det finns bland annat 200 antika föremål att vila ögonen på här, plus många målade porträtt och även gamla vapen. Thripunithura Hill Palace Museum har öppet alla dagar (utom måndagar) från klockan nio till halv fem:
”Ny” tigerpark i Kerala
Under februari månad blir Parambikulam Wildlife Sanctuary upphöjt till status som ett tiger reservat. Detta blir då delstatens andra tigerpark (Periyar Tiger Reserve var den första som upprättades 1978):
Nytt besökscenter hos Sydkoreas president
I Sydkoreas huvudstad Seoul har man nyligen (januari 2010) öppnat ett besökscenter precis bredvid presidentpalatset. Det är gratis inträde på The Cheongwadae Sarangchae (Korean presidential visitor center) och här kan du få reda det mesta om landet Sydkorea, om staden Seoul och även om landets president. Det är öppet alla dagar (utom måndagar) klockan 9-18 och alltså gratis inträde. Ta gärna därför vägen förbi för att få tips på saker att se och göra i Korea och Seoul och även få en inblick i landets presidentämbete:
Boka hostel, guest house och enkla hotell i 148 länder. Det kan ju vara skönt att ha boende klart första natten. Några exempel (billigaste pris):
Månadens Partners: Gouda Reseförsäkring
Heta Tips: ta bättre bilder
Om du vill ta lite bättre bilder av folk du möter under nästa resa, kolla då gärna in följande lilla guide. Det är fotografen Richard I’Anson som ger lite tips:
Nytt lagförslag...
Resenärer skall få betala själva vid katastrofinsatser
I framtiden kan det bli ännu viktigare att se till att man har ett fullgott reseskydd i form av reseförsäkring, då regeringen föreslår en lag där resenären själv skall bli betalningsskyldig vid katastrofinsatser utomlands (att resa med en reseförsäkring har alltid varit livsviktigt, men kan alltså i framtiden bli ännu viktigare).
I ett lagförslag som har lämnats till Riksdagen föreslår alltså regeringen att staten fortsatt ska ha en beredskap för att kunna genomföra en konsulär katastrofinsats vid riktigt allvarliga händelser när ett stort antal svenskar drabbas utomlands.
Man betonar i detta förslag vikten av att ha en fullgod reseförsäkring vid utlandsresa – som kan täcka eventuella kostnader i efterhand om en katastrofinsats har skett.
Om lagen går igenom – blir det således ännu viktigare att teckna någon form av reseförsäkring (det kan vara i form av en hemförsäkring där det ingår reseförsäkring, eller en separat tecknad reseförsäkring).
Det blir även ännu viktigare att läsa det finstilta i reseförsäkringarna i framtiden. Många reseförsäkringar täcker till exempel inte om någon reser till ett krigsområde, men däremot räcker försäkring om ett krigstillstånd uppstår när man redan befinner sig på en plats (så vid uppkomna katastrofer skall försäkringarna i nuläget gälla, men kolla ordentligt i framtiden vad som gäller just din försäkring).
Nedan en sammanfattning av lagförslaget:
Den nya lagen – om den går igenom - reglerar vilket ansvar svenska staten ska ha för att bistå svenskar som
drabbas av kris- eller katastrofsituationer utomlands. Utgångspunkten är att den enskilde har ett grundläggande ansvar vid vistelse utomlands.
Den enskilde ska vara ersättningsskyldig till staten för sådana kostnader som direkt kommer honom eller henne tillgodo och som bör kunna täckas av en eventuell reseförsäkring. Härigenom betonas den enskildes grundläggande ansvar vid vistelse utomlands.
Lagen föreslås träda i kraft den 1 augusti 2010.
I följande PDF-fil kan du läsa hela lagförslaget:
På reseforetag.se finner du biljetter, boende och utrustning inför resan.
Din guide till London
Jag har just uppdaterat Jorden Runts stora avdelning om London och nedan är några små tips från denna utförliga guide (som du hittar på: www.jordenrunt.nu/london).
Gå på teater till billigt pris i London
Biljettpriset för en musikal- och teaterföreställning är vanligen 40-60 pund (ca 500-700 kr), men vid Leicester square finns flera ställen som säljer sista minuten biljetter (vanligen 20-30 pund). Se dagens sista minuten priser på:
The National Theatre
Royal Court Theatre släpper, en timma innan föreställningen, billiga ståplatsbiljetter. Det kan vara skymd sikt och kanske jobbigt att stå, men vad kan man begära då biljettpriset endast är ungefär en krona och 20 öre (10 pence).
Arcola Theatre erbjuder på tisdagar efter klockan sju överblivna biljetter till specialpris, då du betalar vad du kan (Pay What You Can), men de vill gärna ha en femma (5 pund). Dock ingen garanti att det finns biljetter: www.arcolatheatre.com
Gate Theatre har Happy Mondays (varje måndag), då de erbjuder ett antal biljetter där du “betalar det du har råd med”: www.gatetheatre.co.uk
A Night Less Ordinary är ett program från Arts Council England, där det erbjuds sammanlagt 618 000 gratis teaterbiljetter till den som är 25 år eller yngre. Deltar i detta program gör 200 teatrar i England. Jag är inte helt säker på om detta även gällr besökare (fast det står inget om detta någonstans):
De billigaste biograferna i London
Prince Charles Cinema
Coronet Cinema
The Tricycle cinema har flera olika rabatter och specialpriser vid olika tidpunkter.
På Lastminute.com säljs sista minuten biljetter på biografkedjan VUE. Priset är 6,49 pund (ca 78 kr) och gäller filmvisningar måndag till torsdag. Mer fakta på:
Guidad rundtur på Wembley stadium
Wembley stadium tar ungefär 90 000 åskådare och bland annat spelar England sina matcher här, plus att FA Cup finalen spelas på arenan. Man har även andra event på arenan, såsom exempelvis konserter och även vissa finalmatcher inom rugby.
Du kan ta en guidad rundtur (90 minuter) genom Wembley stadium och får bland annat se omklädningsrum, pressrum och lite annat smått och gått. Kostnad är 15 pund (vuxna) och 8 pund för barn och pensionärer. Familjebiljett 38 pund.
Sedan finns även möjligheterna att delta i guidade rundturer på flera av Londonlagens arenor (tex. Chelsea, Arsenal, Tottenham med flera). Mer om detta på Jorden Runts Londonavdelning på sajten.
Jorden Runts Londonsidor hyser även fakta och tips om de billigaste restaurangerna, boende, transporter, gratis museer, aktiviteter och mycket mer. Helt enkelt allt du behöver veta inför besöket i London.
Få en bra start på Latinamerikaresan - plugga spanska ett par veckor.
Uppdateringar om situationen kring Machu Picchu
Jag fick ett mejl från organisationen South American Explorers där de bland annat gav lite uppdateringar för situationen efter översvämningarna som varit i Peru (i områdena kring Cusco och Sacred Valley). Bland annat ställde dessa översvämningar till problem för transporter till Machu Picchu. För tågen från Aguas Calientes till Ollantaytambo/Poroy (Machu Picchu) så lär det dröja upp emot ett par månader innan de är igång igen (slutet på mars förhoppningsvis).
Inkaleden (trecking/vandring) till Machu Picchu är förövrigt avstängd just nu, men detta har inte med översvämningarna att göra direkt. Inkaleden är stängd under hela februari månad varje år för upprustning. Så även om det varit översvämningar där, skulle de i alla fall haft inkaleden stängd under februari.
Mer fakta och senaste nytt om översvämningarna och utveckling av tåglinjer och liknande på:
Två heta Perutips
Några tips från South American Explorers på alternativa platser att besöka i Peru om Machu Picchu inte går att ta sig till:
The areas in and around Trujillo and Huanchaco are well known for a rich cultural history, including several sets of ruins to visit. Chan Chan and Huaca de Sol y Luna are two of the most popular destinations.
Arequipa is also in the southern part of Perú and has great weather right now. With great hiking available in and around the Colca and Coltahuasi Canyons, this is a great place to go if you were excited about trekking in the region.
Planera för karnevalen i Rio 2011
I Rio (Brasilien) har just karnevalen tagit slut och det är naturligtvis tråkigt om du inte varit med. Men redan nu kan det kanske vara dags att börja planera inför nästa års karneval. Som en liten hjälp kan du kolla in ett utdrag på sex sidor från Lonely Planets guidebok. Denna PDF-fil handlar alltså om karnevalen i Rio, så kolla in och börja planera ditt deltagande i nästa års karneval (4-8 mars 2011):
årlig guidad rundtur i DC
Den 24 april i år (2010) halls den årliga guidade rundturen Georgetown House Tour (i Washington, USA). Denna hålls varje år den sista lördagen i april och tidigare årgångar har man bland annat besökt hus där kända personer bott (till exempel JFK och Charles Darwin). Priset för att vara med i år är 50 dollar och då ingår även Parish Tea (the, kalla drycker, kaffebröd och mackor):
Gratis aktivitet – Snäck-blåsar-festival
I början på mars är det dags igen för alla som gillar att blåsa i snäckor, att vallfärda till Key West I Florida (USA). Den 6 mars hålls där nämligen den 48:e upplagan av Conch Shell Blowing Contest. Det är gratis att delta och ”blås-snäckor” finns att köpa.
Boka din reseförsäkring från 25:- per dag:
Jag fick ett mejl från Jonas, som nyligen besökt Sri Lanka.
1. Var befinner du dig just nu?
2. Hur länge reste du?
3. Reste du själv eller tillsammans med någon?
4. Har du haft några problem?
5. Favoritmaträtter under denna resa?
6. Roligaste upplevelserna (vad har varit bäst)?
7. Har du några heta tips till den som skall resa i "dina fotspår"?
8. Dina smultronställen på denna resa?
Gärna även om du har lite prisuppgifter - i så fall vad kostar...
* En måltid på gaturestaurang?
* En måltid på lokal restaurang?
* En liter buteljerat dricksvatten?
* En öl på bar/i butik?
* En läsk?
* Enkelt boende på billigt ställe?
* Transporter?
* Inträden på sevärdheter?
Mvh Jonas Fyhr 4wheeldrive
Tusen Tack till Jonas för svaren och tipsen...
Fler läsare får gärna bidra med restips. prisguider eller svara på intervjufrågor!
VIP Backpackers Kit
--------------- SLUT JORDEN RUNTS NYHETSBREV -------------------
|
|
|
|
|