Innehåll detta Nyhetsbrev: Nr 33 - Fredag den 24 december 2010
|
1. Djur- & naturfotografens smultrontips
|
|
2. Cecilias Afrikanska smultron
|
|
3. Tigrans julsmultron
|
|
4. Roberts Tio världssmultron
|
|
5. Eriks Sydamerikanska smultronställen
|
|
6. Thailands Turistbyrå tipsar
|
Stolt Sponsor av Nyhetsbrevet:
MediService - Vaccination inför utlandsresan - klicka för prisuppgifter
Vaccinering och rådgivning. Drop-in. Ölandsgatan 42 (Skanstull), Stockholm.
Äntligen Julafton - Hoppas den blir makalöst skön och alldeles underbar.
Dagens julklappssäck från Jorden Runt är fylld med välsmakande och underskönt spännande smultrontips - mycket nöje.
Jag har kontaktat fem spännande personligeheter som har resande och världen i sitt blod och de bjuder på smultrontips från sina delar av världen.
Följande är de fem som bjuder på tips såhär på Julaftons morgon:
Jan Fleischmann - djur- och naturfotograf
Cecilia Abrahamsson - informatör i östra Afrika för Kooperation Utan Gränser
Robert Kipowski - världsresenär som även driver ett volontärprojekt i Kenya
Tigran Feiler - Specialist på Mellanöstern och Latinamerika
Erik Hansson - Bor delvis i Sydamerika
Dessutom kommer en del tips från Thailands Turistbyrå.
Till nästa nyhetsbrev på nyårsafton kommer det fler smultrontips från ytterligare ett antal spännande resepersonligheter (mejla jättegärna DU också in dina smultrontips från resor du gjort).
Med förhoppning om att du får en underbar Jul - vartän i världen du är...
E-post: res@jordenrunt.nu
Skicka läsartips / prisguider till Jorden Runt
Ännu fler läsare av detta nyhetsbrev får gärna skicka ett mejl och ge lite experttips, reseråd, varningar och prisguider. Tusen Tack på förhand!
Jorden Runts sajter:
www.jordenrunt.nu - www.resmassan.se - www.thai-resan.se
www.workingholiday.se - www.resevaluta.se - www.tagluffa.se
www.resevaccinering.se - www.visumfakta.se - www.guidebok.se
www.volontarjobb.se - www.reseforetag.se - www.boka-hostel.se
Annonsera i nyhetsbrevet (kostar från 700 kr) eller på Jorden Runt sajterna.
Nyhetsbrevet har ca 8 000 läsare + ca 1 500 dagliga sajt-besökare.
Mejla om ni är intresserade: res@jordenrunt.nu
Psssst 1.
Om ni vill att någon kamrat till er skall få nyhetsbrevet, så går det alldeles utmärkt. Tipsa dem bara om följande länk, så kan de provläsa och sedan prenumerera: www.jordenrunt.nu/nyhetsbrev
Psssst 2.
Det finns många länkar i detta nyhetsbrev. Alla URL (webbadresser som börjar på www eller http) är klickbara länkar som öppnas i ett nytt fönster.
|
1. Djur- och naturfotografens smultrontips
|
|
----- Annons ----- Sveriges billigaste guideböcker...
South America 284 kr.
Argentina 162 kr.
Trans-Siberian Railway 159 kr.
USA 208 kr.
New York City 149 kr.
Nepal 185 kr.
New Zealand 201 kr.
|
Central America 184 kr.
Guatemala 153 kr.
Thailand 208 kr.
Laos 155 kr.
China 242 kr.
Southern Africa 226 kr.
Australia 224 kr.
|
Jämför gärna dessa priser med din bokhandel - garanterat billigare här!
För att se fler boktitlar och beställa: www.guidebok.se
|
Jan Fleischmann är djur- och naturfotograf och reporter och i år har han varit i nordvästa Pakistan, Peru, Brasilien och Maryland (USA), det sistnämnde för att fotografera damfotboll. Nedan bjuder jan på några smultrontips från året som gått...
Fin naturplats:
Colca dalen i Peru med kondorer som svävar över bergen på morgonen.
God maträtt:
Nyama choma (grillat kött) som ofta serveras med bakad potatis, östafrikansk specialitet.
Vacker fotoplats:
Området Chitral i nordvästra Pakistan (berg, flod, människor, skruvhornsgetter).
Festival:
470 firandet av staden Arequipa i Peru (med dans, musik, och stor parad).
Titta gärna in på Jans hemsida för att exempelvis kolla lite fina bilder eller ta del av hans fototips:
http://janwildlifephoto.com/text1_54.html
|
2. Cecilias Afrikanska smultron
|
Cecilia Abrahamsson flyttade i augusti 2010 ned till Kenyas huvudstad Nairobi för att jobba som informatör för Kooperation Utan Gränser i östra och södra Afrika. Jag bad Cecilia bjuda på lite smultrontips från denna del av världen.
Bästa soluppgången:
Ta en dhow från ön Lamu utanför Kenyas norra kust, segla ut och njut av soluppgången, mangroveträden och de
fantastiska sanddynorna.
Bästa solnedgång:
Solnedgång vid Thumbi West Island i den sydligaste delen av Malawisjön.
Alternativt - Njut av solnedgången på Zambezifloden i Zambia, se elefanter ta sig över floden och flodhästar som sakta tar sig upp på land för att beta.
Livemusik:
Blankets and Wine, endagsmusikfestival med band från hela Afrika. Picnic och dans gräset. En gång i månaden (söndagar) i Nairobi (Kenya).
Mat i Nairobi:
åk till den etiopiska restaurangen Habesha i stadsdelen Kileleshwa i Nairobi och njut av fantastisk mat till ett billigt pris.
Alternativt - åk ut till en av Nairobis många förorter och beställ sukuma wiki (en form av spenat), kålröra och ugali (majsgröt) / alternativt ris.Standard vegetarisk rätt och en av mina favoriter.
Mest överskattade turistaktivitet:
Karen Blixen museet i Nairobi. Utan guide lär du dig inget – det finns inga informationsskyltar. Och varför
gå på ett museum om en dansk kvinna när nationalmuseumet och historien om Kenyas alla 42 folkgrupper finns i samma stad?
Bästa volontärtips:
Leta upp en lokal organisation. Det finns mängder av lokala organisationer där medlemmarna kan samhället och kulturen.
Bästa sättet att bidra till ett hållbart och långsiktigt utvecklingsarbete och samtidigt ha kul!
Följ gärna Cecilias blogg från hennes vardag i Afrika:
http://ceciliasblogg.wordpress.com
|
----- Annons ----- Billiga Resor
På reseforetag.se finner du biljetter, boende och utrustning inför resan.
Flyg från: Barcelona 1 382:- Bangkok 5 024:- New York 4 115:-
Mumbai (Bombay) 3 986:- Sydney 8 899:- Rio 7 475:-
Boende från: Bangkok 28 kr, Peking 30 kr, New York 135 kr, Rio 71 kr
Utrustning: Vattentätt etui för pengar 99:-
Hitta ännu mer på: www.reseforetag.se
|
Tigran Feiler är reseproducent för Latinamerika på Läs och Res.
Han har bott i Mexiko och besökt kontinentens alla länder, dessutom brinner Tigran för bland annat Syrien i Mellanöster.
Nedan tre spännande smultrontips:
Bästa maten i Mellanöstern:
Mångtusenåriga handelsstaden Aleppo i Syrien. även i huvudstaden Damaskus kommer stjärkockarna från Aleppo. Missa inte lammkebaben i körsbärssås.
Vackraste utsikten mella Istanbul och Beirut:
Solnedgången över Mespotamiens slättland från tehusens uteserveringar i Mardin i sydöstra Turkiet.
Land att upptäcka:
Nicaragua med sin spännande blandning av orörd natur, turbulent samtidshistoria och vänliga människor. Missa inte vulkanön Isla Ometepe mitt i Nicaraguasjön.
Läs mer om Läs och Res på:
www.lasochres.se/Info/Varfor_Las_Res
|
4. Roberts Tio världssmultron
|
Robert Kipowski är en resenär ut i fingerspetsarna och just nu befinner han sig på Filippinerna och skall bland annat fira julen genom att upptäcka undervattensvärlden vid Punta Ballo.
Robert är också en drivande kraft i ett projekt i Kenya som jag berättade om i förra brevet (organisationen Dandelion Kenya - som du kan delta som volontär hos).
Nedan berättar Robert om årets reseskörd för hans del och han bjuder även på tio smultrontips från sina resor i år:
Mitt resande i år startade i Egypten över nyår och avslutas med julfirande på Filippinerna. Dessemellan har jag hunnit med Kuba, Central/Sydamerika, Kenya, Australien/NZ och delar av Sydostasien. Sommaren firades på Västkusten och i Stockholms skärgård.
Kan det bli bättre??
Ett smultronställe för mig är en plats, restaurang etc som på något sätt gav mig en extra kick och känsla.
1. Kuba. Ett gigantiskt smultron! Att älska och att hata. Samtidigt.
Två valutor, convertable, CP, respektive national pesos, NP. 1 CP är ca 7,50 kr och 1 NP är ca 30 öre. Det mesta måste man som turist betala i CP men på vissa ställen går det bra med NP.
I Havanna, mittemot Capitolium, en exakt kopia av den i Washington DC, hittade jag ett hål i väggen som sålde friterad kyckling för 10 NP. Otroligt gott! Köp kyckling här och sätt dig på en parkbänk 50 meter därifrån och bara njut av god mat och folklivet. Hit borde Kentucky Fried åka på studiebesök. På samma sätt och till samma pris kan man köpa jättegod pizza. Folk öppnar en lucka från gatan in till sitt hem och säljer pizza.
2. San Cristobal de las Casas är ett annat jättestort smultron i sig.
Ett fd Zapatista fäste och idag ett fantastiskt ställe att lära sig spanska, jag provade Instituto Jovel, ett underbart klimat där det ligger 2 100 meter upp i bergen, förförande vackert med underbara kolonialbyggnader och trevliga utflykter till små sömniga byar och marknader. Jag hittade en liten argentinsk restaurang, Che, som låg på en tvärgata till Real de Guadalupe. ägaren en argentinare grillade kött över öppen eld och han lärde mig att göra den goda såsen Chimichurri som görs på persilja, olja och vitlök och är god som marinad, att doppa bröd i eller till det grillade köttet.
50 meter från Real de Guadalupe på väg mot marknaden hittade jag det finaste bageri jag någonsin besökt. En ung fransman resp. belgare bakade bröd och bakverk som smakade himmelskt och såg ut som konstverk.
3. Antigua (Guatemala) känt för sitt firande av påsken då gatorna smyckas av veritabla konstverk och stora processioner. Det är en kolonial pärla och en stor turistort inte minst för backpackers. Besökte Volcan de Fuego som är aktiv och det är en häftig känsla att känna värmen under fötterna och se elden i underjorden. Perfekt för att grilla Marchmallows. Bistrot Cinq är en helt fantastisk restaurang!
4. Finca Ixobel blev svaret då jag frågade en medresenär i Kuba om tips för Guatemala. Och det stämmer. En lantegendom förvandlad till guest-house och camp. Vi bodde i ett mysigt "tree-house", åt deras goda och billiga buffemiddag och gjorde utflykter på hästryggen såväl som till fots, bla till spännande grottor. Supertrevlig personal och ett perfekt stopp på väg till de fantastiska Mayatemplena i Tikal.
5. Roatan är en av Bay Islands i Honduras och en bra plats för dykning. Här finns West End en trevlig back-packer by långt från kryssningsfartygen. En dag såg jag en skylt som det stod, Wood oven pizza på. Jag följde skylten en mörk kväll och det visade sig att krogen låg ganska långt borta från byn i övrigt. Helt folktomt men lika bra som vore det i Napoli. Perfekt knaprig, äkta mozzarella och parma ham plus en charmig italiensk krögare som hämtad ur Lady & Lufsen
6. I Bangkok (Thailand) ska du äta Pad Thai från ett litet gatustånd. De finns lite överallt men den godaste jag smakat hittade jag strax efter piren där man går av för att besöka The Emerald Buddah. Vi betalade 110 bath för två Pad Thai med kyckling och två vatten
7. Arrowtown ligger 15 minuters bilväg från Nya Zealands mesta aktivitetsstad, Queenstown, och lika långt till Kawarau Bridge där bungy jump föddes för drygt 20 år sedan. Det är en liten sagostad där tiden står stilla. Den hade sin storhetsperiod som guldgrävarstad och det går fortfarande att hitta guld i trakten.
8. Det bästa guest house jag någonsin bott på är i Nelson, Nya Zealand, Accents on the Park. Supertrevlig ägarinna, kunnig personal, fantastiskt kök inkl liten trädgård med BBQ, fina rum och doorms, gratis kaffe och nybakat bröd på morgonen, perfekt läge.. listan kan bli hur lång som helst. Glömde prisvärt :-)
9. Gillar du hamburgare måste du gå till Fergburger i Queenstown. En hamburgerjoint med gigantiska och delikata hamburgers. Vi käkade Sweet Bambiburger med Thai Plum chutney och Little Lamby med mint jelly och tomato relish. Ca 60 kr och definitivt prisvärt. Mums!
10. Ska du till Bali (Indonesien) ska du absolut göra en detour till Gili Islands, eller kanske välja detta istället, tre små paradisöar utan motorfordon utanför Lombok. Ca 3 timmar med buss och snabbbåt från Kuta. Största ön heter Trawangan. Här finns allt man kan önska av restauranger, nöjen och dykning men ändå skönt laid back. Jag hittade Gili Diving som ägs av bl a Jenny från Sverige. Skön stämning efter dyken och bra instructors som tog mig ut på några av denna resans bästa dyk. De bygger för övrigt ett nytt guest house som bör vara klart nu och de ligger perfekt mitt på stranden.
Vill du leka Robinson så åker du 10 minuter med båt till Gili Meno där det bara finns några få guest-house/resorts. Perfekt för den som bara vill läsa, sola och dyka eller fira honeymoon
Om du är nyfiken på Dandelion Kenya som arbetar med unga i Kenya och som behöver hjälp av volontärer. Skicka ett mejl till Robert Kipowski för mer info. Denna organisation tar inte ut någon volontäravgift, utan enda kostnaden är för boende och mat (ca 480 kr per vecka).
Mejla Robert för mer info: robert.kipowski@gmail.com
|
5. Eriks Sydamerikanska smultronställen
|
|
----- Annons ----- Rabatt på boende/resor/utfärder i 80 länder
VIP Backpackers Kit
Med VIPs medlemskort får du minst 5% rabatt på det normalpriset hos alla VIP hostellen i världen (ca 1 200 hostell i ett 80-tal länder). Dessutom rabatt på flyg, buss, tåg, bilhyra, färjor, restauranger, safari, dykutbildning, skidåkning, rafting, filmframkallning, cykelhyra och mycket mera.
VIP-kortet kostar 300 kr och är giltigt ett år.
Läs mer och/eller beställ på
www.jordenrunt.nu/backpackerskit/bestalla.htm
|
Erik Hansson bor periodvis i Paraguay och han bloggar bland annat om sina upplevelser i Sydamerika. Nedan är två smultrontips från Sydamerika som Erik bjuder på...
Buenos Aires - Argentina
I motsats till glittrande salonger i centrum med tangoshower på scen, finns ”El Beso” inte långt bort. En milonga med en intim och familjär stämning. Hit kommer ”vanligt folk” för att dansa och praktisera. Olika veckodagar har olika arrangörer. Om man inte själv dansar är det jätteroligt att titta på. Vilken engagerande och varierad dans/musikstil! De ugnsbakade pirogerna är dessutom otroligt läckra.
Kommer man från centrum, följer man Avenida Corrientes, korsar Avenida Callao, och efter ett kvarter till tar man av till höger på Riobamba. På vänster sida ser man då entrén till ”El Beso”.
Tunnelbana: Röd - Callao
Florianopolis - Brasilien
Mindre och lugnare än Rio de Janeiro. Svalare klimat än Natal. Florianopolis i södra Brasilien är ett verkligt paradis för de som gillar havsstränder! Man räknar med upp till 42 stränder i och runt denna ”lagom” stora stad (ca 400 000 invånare). Florianopolis ligger delvis på en stor ö, som bär upp ett rikt band av stränder runtom. Alla med sin speciella karaktär.
Bra surf - välj t.ex. Playa Mole, väldigt populär bland ungdomar.
Något vackert - besök Playa Campeche, som en bit ut har en paradis-ö som också heter Campeche.
Om man gillar fisk - åk till fiskarkolonin Pantano do Sul.
För att uppleva natur - Lagoinha do Este, som endast kan nås med båt eller till fots genom en vacker tropisk skog.
För att uppleva olika stränder, rekommenderas hyrbil eller kanske taxi, då busstrafiken är opraktisk. Sommar har man när vi har vinter.
I september skrev jag ett inlägg om Florianopolis i min blogg:
http://erikyglesia.wordpress.com/2010/09/02/en-destination-42-olika-strander
Besök även gärna Eriks "tango"-sajt: http://tangotrip.eu/sv
|
6. Thailands Turistbyrå tipsar
|
Shoppa loss i Bangkok
– Shopping i Bangkok är en härlig upplevelse, oavsett vad man är ute efter och det finns ett stort utbud av både traditionella marknader och moderna shoppingcenter, säger Mrs. Nalinee Pananon, chef för Thailändska turistbyrån i Stockholm.
Den som planerar ett besök i Bangkok bör ägna minst en dag åt shopping. Ett stort utbud av butiker, elektronikaffärer, shoppingcenter och traditionella marknader i kombination med låga priser gör Bangkok till en utmärkt stad för shoppingsugna. De flesta butiker ligger längs med huvudgatan Rama 1 och det är korta avstånd så man kan enkelt promenera mellan butikerna. Thailands turistbyrå listar nedan ett urval av köpställen nedan.
är man ute efter västerländska varumärken och vill vara säker på att varan är äkta, är det shoppingcenter som gäller. Vill man däremot köpa inhemska kläder och varumärken, sidensjalar, smycken och andra accessoarer ska man besöka några av de många marknader som finns. På marknaderna är det mer regel än undantag att pruta och första budet bör vara 50 procent av utgångspriset.
Shoppingcenter:
MBK
MBK är ett gigantiskt shoppingcenter som är oerhört populärt bland turister. Här hittar man både västerländska och inhemska varumärken till bra priser. MBK har även ett stort utbud av restauranger. öppettider: 10.00-22.00.
www.mbk-center.co.th/th
Siam Paragon
Det här är ett mycket exklusivt shoppingcenter där man kan köpa allt från en Ferrari till skor, kläder och smycken. Till ytan är Siam Paragon 500 000 kvadratmeter stort med 250 olika varumärken under ett och samma tak. Det finns även restauranger och en biograf om man vill ta en paus från shoppingen. När man anländer hit bör man först bege sig till informationsdisken för att få ett rabattkort på cirka fem procent. Rabatten gäller i de flesta butiker. öppettider: 10.00-22.00.
www.bangkok.com/shopping-mall/siam-paragon.htm
Pantip Plaza
är du intresserad av elektronik är Pantip Plaza ett mecka. Här finns fem våningar med alla tänkbara elektronikvaror och det du inte hittar här finns inte. Längst ned vid de små stånden finns det piratkopior med möjlighet att pruta. I de större elektronikbutikerna finns äkta varor och där är det inte möjligt att pruta. öppettider: 09.00-21.00.
www.bangkok.com/shopping-mall/pantip-plaza.htm
Marknad:
Chatuchak helgmarknad
Den här marknaden är trots namnet, öppen alla dagar men det är fler butiker är öppna fredag till söndag. Chatuchak är Thailands största marknad med närare 9 000 stånd och här kan man hitta allt från opiumpipor till naturmediciner, kläder, musikinstrument och konsthantverk. är man ute efter thailändska hantverksföremål och souvenirer är det här den ideala marknaden. öppettider: 08.00-18.00.
www.bangkok.com/shopping-market/popular-markets.htm
--------------- SLUT JORDEN RUNTS NYHETSBREV -------------------
Redaktör & ansvarig utgivare: Robert Karlsson.
Kostnad att prenumerera: GRATIS.
Läs tidigare nyhetsbrev: www.resenyheter.se
Prenumerera / avsluta prenumeration: www.resenyheter.se
Info om annonsering i nyhetsbrevet: www.jordenrunt.nu/annons
Annonskontakt, tips & resenyheter: res@jordenrunt.nu
Skriv in din e-post adress i rutan och klicka på knappen.