|
|
|
Boka hostel, guest house och enkla hotell i 148 länder. Det kan ju vara skönt att ha boende klart första natten. Några exempel (billigaste pris):
Detta Nyhetsbrev: Nr 28 - fredag 29 september 2006
Innehåll detta nyhetsbrev
Hej alla glada resenärer!
Jag hoppas att livet är en fröjd för er alla och att ni ser fram emot Resmässan nästa helg i Stockholm. Detta nyhetsbrev är kanske lite tunnare än normalt, då jag har så otroligt mycket att göra inför Resmässan. Om några av er läsare har tid, så får ni gärna hjälpa till lite smått...
...på lördag från klockan tolv ungefär tänkte jag stå på Drottninggatan utanför Åhlens i Stockholm och dela ut flyers om mässan. Om någon känner för att ge mig en hjälpande hand, blir jag så klart jublande glad.
...I nästa vecka tänkte jag tisdag till fredag stå på morgnarna utanför universitet och högskolor och dela ut flyers: tisdag morgon = Södertörns högskola; onsdag morgon = Lärarhögskolan; torsdag morgon = KTH; fredag morgon = Universitetet. Om någon går på dessa skolor och har lust att hjälpa till, skulle ni göra mig glad.
...Behöver också fler kunniga och beresta backpackers som kan hjälpa till på mässan med att svara på resefrågor, tipsa besökare och hjälpa till med reseplanering (och sälja lotter till det tunga lotteriet).
Vill ni hjälpa till med något av detta, skicka mig ett mejl. Förövrigt säger jag bara:
Vi Syns på Street Marknad nästa helg!
Programmet är proppfullt, utställarna är redo och jag hoppas att det blir alldeles, alldeles underbart (ungefär som en bal på slottet... Askungen...).
Det är gratis inträde, så att alla kan vara med om detta "reseäventyr".
Allt om Remsässan på: www.resmassan.se
Hitta till Street Marknad
Tunnelbanan röda linjen, station Hornstull.
Psssst 1.
Psssst 2.
Senaste Nytt från Resmässan
Ny föredragshållare
Per J Andersson, redaktör på Vagabond, kommer klockan 12.10 på lördagen hålla ett föredrag om Indien.
Träffa spännande reseproffs i Jorden Runt montern
Jorden Runts monter kommer ha besök av flera tunga resenärer. Bland annat flera beresta Jorden Runt läsare, som svarar på frågor om att backpacka världen runt och hjälper till med besökarnas reseplanering. Dessutom kommer flera av föredragshållarna att finnas i Jorden Runt montern:
Niklas Hedenström, som reser världen runt på motorcykel, kommer finnas i montern både lördag och söndag, med sin rese-motorcykel. Besökarna kan prata med honom och få tips om att resa världen runt på båge. Niklas kommer upp på scenen klockan 12.20 på söndagen för ett litet samtal om att se världen från motorcykel.
Jan Fleischmann, djur och naturfotograf, kommer finnas i montern på söndagen, men troligen även på lördagen. Jan visar förövrigt bilder och berättar på scenen på lördagen klockan 15.00.
Jan Corax, världscyklist och reseproffs, kommer förhoppningsvis även han finnas i montern och stå på scenen under lördagen (kl 15.20).
Program på scenen
Programmet på scenen är inte helt spikat, men såhär ser det ut just nu:
Lördag 7 oktober 2006
Nytt land bland utställarna
Turistbyrån för Northern Territory i Australien är med som utställare.
Northern Territory skiljer sig i många avseenden ifrån det övriga Australien. Samtidigt kan man som invånarna själva hävda att Northern Territory är "the Real Outback". Det är en vild och fascinerande del av Australien. På en yta som omfattar nästan 20% av kontinenten, tre gånger så stort som Sverige, bor endast 200,000 personer, ca 1% av Australiens befolkning.
Nya vinster till reselotteriet
Senaste skänkta vinster till lotteriet är:
Vilket gör att vinstlistan just nu ser ut såhär:
Lotterna köper ni för fem kronor styck på mässan (i Jorden Runts monter eller i mässlokalen). Alla pengar som kommer in genom lotteriet går till:
Fler reseföretag som läser detta nyhetsbrev, får gärna skänka vinster...
Programmet i bio-hörnan på Resmässan
I bio-hörnan visas resefilmer dagen lång under mässan...
Lördag 7 oktober
11.10-11.50 Vår Underbara Värld/Greatest Places
En film som tar dig med på en oförglömlig resa till sjua av jordens mest dynamiska och spännande platser.
11.55-12.55 New York
Ian Wright och Megan McCormick besöker New Yorks fem stadsdelar: Staten Island, Bronx, Brooklyn, Queens och Manhattan - kända för dess silhuetter och Central park.
13.00-13.35 Hawaiis Hemligheter/Hidden Hawaii
Ett tropiskt paradis upptäckt 1778 av James Cook bestående av ca. 100 öar varav endast 8 är bebodda. Vi åker på upptäcksfärd genom det okända Hawaii och får se och lära om allt från märkliga vulkanutbrott till en hisnande resa 1200 m ner i jorden där vi får uppleva Hawaiis yngsta ö , Loihi födas. Vi följer också med på en kajakexpedition längs den vackra Molokaikusten där några av de högsta klippväggarna i världen finns.
13.45-15.00 Discover Scuba Diving Thailand
Denna film ger dig all information du behöver för en lyckad dyksemester i Thailand! Information om massor av bra dykställen (vad du kan förvänta dig att få se och vart de ligger). Filmen tipsar också om mycket annat kul att aktivera sig med när du inte dyker, tex. forsränning, klippdykning, fallskärmsflyg i solnedgången, elefant-trekking, kite- boarding, go-kart, fullmåneparty, kulturella upplevelser m.m. Du får även tips och förslag från filmens producenter på testade och rekommenderade boende och härliga prisvärda spa´s.
15.10-16.10 Argentina
Följ med Justine Shapiro till de makalösa Iguazu fallen, fortsätt västerut till Jujuy. Efter en otrolig resa med tåg till Salta fortsätter vi söderut till huvudstaden Buenos Aires. Resan avslutas sedan vid Parque Nacional Los Glaciares.
16.10-16.50 Africa - Serengeti
16.50-17.20 Film om Indonesien
VIP Backpackers Kit
Söndag 8 oktober
11.10-11.50 Stora Barriärrevet
12.00-14.00 Centralamerika
Landsträckan som separerar Nord och Sydamerika är en mix av länder och kulturer.
14.15-15.00 Kinas första kejsare
De flesta krönikor om den förste kejsaren innefattar Qin Shihuangs regim men mycket av historien har inte berättats förut, och väldigt få västerlänningar vet något om hans fantastiska bedrifter. Från den grandiosa inre helgedomen i Qin Shihuangs palats, till de våldsamma striderna mot länsherrarna. Detta historiska drama rekonstruerar äran och terrorn under Qin-dynastin. Filmen inkluderar de första dokumenterade bilderna av Qins fullskaliga terrakotta-armé som uppfördes för nästan 2.000 år sedan. Filmer erbjuder er tittare en unik chans att öka förståelsen för den uråldriga Kinesiska civilisationen och dess extraordinära prestationer.
15.10-16.10 Peru
Peru som är beläget i nordvästra Centralamerika erbjuder rika och dramatiska kontraster, från frodig regnskog till höga berg i Anderna . Detta gör Peru till ett av de mest månggeografiska och mångkulturella destinationerna på jorden.
16.10- 16.50 Egyptens Mysterier
Tack till Reseskafferiet.se för att ni visar alla resefilmerna under dagarna två...
På Resmässan sajt finns all fakta, bland annat lista med utställarna, program på scenen och mycket mer: www.resmassan.se
Spännande tidningar om resor och främmande platser.
Allt om Resor
Intervju med världscyklisten Janne Corax
Janne Corax är en kille som i en massa år har cyklat sig runt i världen. Jag tror att han vid ett tidigare tillfälle sagt till mig att han besökt bortåt 100 länder (många på en cykel). Jag skickade nyligen lite intervjufrågor till honom angående hans senaste utflykt i Sydamerika. Jag fick svar från honom via mejl från Kina och här lite cykeltips från Janne om att cykla runt i Sydamerika (en massa heta tips):
1. Hur länge var du ute på din senaste cykel-tour i Sydamerika?
1. Vilka länder besökte du under denna cykelresa
2. Vad gjorde du mer, förutom att cykla
4. Vad var bäst på denna resa
5. Hade du några problem?
6. är vägarna generellt bra att cykla på där (eller typ får man punka en massa gånger varje dag)?
7. Vad bör man tänka på om man skall ge sig ut på en längre cykeltur i Sydamerika?
8. Några viktiga saker att ha med sig i packningen på en längre cykeltur utomlands?
9. Finns det något som skiljer Sydamerika från andra världsdelar när det gäller längre cykelturer?
10. Finns det några speciella vägar som är extra bra och spännande att cykla längs?
11. är det farligt att ge sig ut på en längre cykelresa genom Sydamerika
12. Om man kanske inte vill ge sig ut på en längre resa på cykel i Sydamerika, så kanske det finns möjlighet att hyra cykel vid något/några tillfällen och trampa iväg. Vet du några tunga platser där man kan hyra en hoj och vara med om ett spännande cykeläventyr?
13. Dina favoritländer i Sydamerika?
14. Kan du tipsa om några smultronställen?
Läs om alla Jannes expeditioner och äventyr på hans grymma sajt:
VIP Backpackers Kit
Fakta: nya Suvarnabhumi airport i Bangkok
Som ni antagligen redan vet, så har Bangkoks nya flygplats öppnats och gamla Don Muang airport stängs. Här kommer lite fakta om nya Suvarnabhumi airport, exempelvis hur man tar sig till och från denna flygplats.
Suvarnabhumi airport, som ligger ungefär tre mil öster om Bangkok, har bland annat världens största terminalbyggnad på 563 000 kvadratmeter (på sammanlagt sju våningars terminalbyggnad). Dessutom har man världens högsta flygledartorn, där flygledarana vakar över trafiken från en höjd av 132 meter.
Just nu finns två landningsbanor, 3 700 och 4 000 meter långa och 60 meter breda. Men man planerar att bygga ytterligare två banor. Man kan i dagsläget ta emot och skicka iväg 76 plan per timma.
Namnet på flygplatsen, Suvarnabhumi och betyder Golden Land. Du uttalar det så här på thai: su-wan-na-poom. Alla världens flygplatser har en kort kod på tre bokstäver. Den nya flygplatsen har samma kod som gamla flygplatsen i Bangkok. Alltså kort och gott BKK.
Flygplatsen ligger tre mil öster om Bangkok i Racha Thewa, i distriktet Bang Phli district, i provinsen Samut Prakan.
Transporter till och från nya flygplatsen
I framtiden skall det finnas flera olika alternativ, bland annat ett snabbtåg som skall ta 15 minuter (beräknas färdigt till november 2007). Just nu är det dock taxi eller buss som gäller för budgetresenärer. Till att börja med taxi:
Från flygplatsen bör det kosta ungefär 500 bath och ta något under en timma till Khao San Road (tiden beror lite på vilken tid på dagen det handlar om).
Från Khao San Road verkar det vara dyrare att ta sig till flygplatsen. Där begär chaffisarna uppåt 800 bath för resan. Möjligen kan det vara billigare att haffa en taxi utanför Khao San Road.
Buss blir billigare, men för att ta sig till Khao San road krävs tre olika bussar (alltså två byten):
Från flygplatsen tar man först en gratis buss (shuttle bus) till Transport centre (som ligger ca en kilometer bort).
Därifrån hoppar man sedan på buss nr 551 som går till Victory Monument. Vid Victory Monument tar du sedan buss nr 503 till krokarna av Khao San Road. Kostnaden för hela denna färd lär ligga kring 70 bath.
Från Transport Centre går många fler busslinjer (public bus):
Public Bus Service till Bangkok med omnejd
Mer fakta om flygplatsen
Enligt UNFPA (United Nations Population Fund) utsätts varje år en miljon barn för barnsexhandel. En stor andel barnsexförövare är vanliga turister, affärsmän eller anställda utomlands. Mer om organisationen ECPATs arbete för att stoppa barnsexhandel finns att läsa på:
|
|
|
|
|
|