|
|
|
Boka hostel, guest house och enkla hotell i 148 länder. Det kan ju vara skönt att ha boende klart första natten. Några exempel (billigaste pris):
Detta Nyhetsbrev: Nr 25 - Tisdag 23 oktober 2007
Innehåll detta nyhetsbrev
Hej alla glada resenärer
Här kommer ett saftigt nyhetsbrev och denna gång kan du bland annat få tips inför köp av ryggsäck. Dessutom ett gäng resenyheter och tips, plus fem heta volontärjobb runt om i världen.
Jag fick ett mejl från PO Nilsson, som tipsar om en tung karneval i Karibien:
Jag vill bara slå ett slag för "the Greatest Show on Earth", Karnevalen i Port of Spain (Trinidad-Tobago). Den går nästa år, måndag-tisdag, 4-5 februari (alltid måndag/tisdag före askonsdagen). Du köper din dräkt i något band och är med och dansar båda dagarna. Dräkt, mat och ALL dricka ingår i priset (öl, rom whiskey och dylikt är unlimited!! )
Jag hittade lite olika länkar för karnevalen på Trinidad-Tobago:
Jorden Runts sajter:
Det går utmärkt att annonsera i nyhetsbrevet (kostar endast från 700 kr) eller på Jorden Runt sajterna. Mejla om ni är intresserade: res@jordenrunt.nu
Psssst 1.
Psssst 2.
Om du är osäker på vilken som är den billigaste rese- eller studieförsäkringen för just dig. Kolla in denna sida, med fakta om ALLA reseförsäkringen och även möjlighet att snabbt och enkelt boka...
Resenyheter Asien och Australien
Om du undrar över vilket väder som råder i Thailand, så har sajten Travelfish en alldeles utmärkt karta, som visar temperaturer och regn för ett flertal områden av landet. Klicka bara på del av karta och du får medeltemperaturer och regnfall för årets månader.
Trecka i Laos och gynna lokalbefolkningen
För den som är intresserad av att ge sig ut på en treckingtur i Laos, så verkar Fair Trek vara ett bra alternativ. “Fair Trek” är en organisation som består av representanter för småbyar, regeringen, lokala turoperatörer och lokala organisationer.
Sväva ovan regnskogen
Skyrail Rainforest Cableway i krokarna av Cairns i Australien erbjuder en nära upplevelse med regnskogens trädtoppar. Du glider ca en meter över topparna i 7.5 kilometer (vilket tar ca 90 minuter). Kostnaden är ca 200 kronor.
Äventyr och upplevelser i Queensland
Tropical North Queensland i Australien erbjuder många spännande äventyr och upplevelser, till exempel trecka, vandra, bungy, forsränning och mycket mer spännande. På följande sajt finns mängder av fakta och tips för at planera äventyret.
Västra Australiens tio bästa stränder
Det finns ju en oändlig mängd tunga stränder i Australien och för den som styr färden mot den västra delen, så finns där naturligtvis också många softa stränder. Titta på följande sajt för tip på de tio bästa:
Om du letar en flygbiljett ut i världen, så hittar du fakta om och länkar till en hel massa resebyråer och researrangörer på följande sida (där finns även hotellbokning, reseförsäkringar och liknande). Helt enkelt den perfekta startplatsen att leta det bästa och billigaste alternativet för din resa:
Resenyheter Latinamerika
Det finns en hel del stränder i Costa Rica i Centralamerika och de är kanske inte världsbäst, men de funkar. Vill du veta vilka som anses vara de bästa i det landet, så hittade jag just en sajt om Costa Rica som rankat de bästa stränderna där:
Djävulens spel i Boruca
Den första helgen i februari varje år, hålls the Devils game (Djävulens spel) i byn Boruca i distriktet Rey Curré (Costa Rica). Här klär man ut sig i djävulsmasker bland annat, dansar och har flera olika ceremonier. Verkar spännande att uppleva.
Lockande sajt om Cocos
Cocos Island i Costa Rica verkar vara en tung ö... Det är nationalpark och finns även med på Unescos lista över världsarv. Jag hittade just en sajt om denna ö och där kan du bland annat kolla in en massa tunga bilder och flera stycken webbvideos. Så surfa omedelbums raka spåret till Cocos...
Sommartid på världens mest spektakulära vattenfall
Visste du om att nu har sommartiden (1 oktober till 31 mars) kommit till Iguazufallen som ligger på gränsen mellan Argentina och Brasilien. öppettiderna på den argentinska sidan för dessa magnifika vattenfall (troligen världens mest spektakulära) är kl 07:30-18.30. Inträdet är 40 peso (ca 85 kr) och det är värt varenda slant du betalar.
Så mycket kostar Peru
Jag fick lite ungefärliga priser för Peru (från deras statliga turistmyndighet):
Om du just nu är ute i världen, skicka gärna dina prisuppgifter till mig, så kommer de med i nästa nyhetsbrev. Oavsett vart du är, så är prisuppgifter intressanta för andra resenärer som planerar en resa…
VIP Backpackers Kit
Tema - Köpa ryggsäck inför färden
Här kommer lite vägledning för den som skall köpa ryggsäck inför färden...
Till att börja med har storleken betydelse och i detta fall är mindre helt klart bättre. Detta då det är enklare att exempelvis ta sig fram på överfulla tåg- och busstationer om du har en lätt packning.
Tänk på detta när du skall köpa ryggsäck
Här hittar du ryggsäckar
Några stora frilufts- och sportbutiker med ryggsäckar:
Alewalds sport - www.alewalds.se - på Kungsgatan 32 i Stockholm har troligen stans största utbud på ryggsäckar. De har ytterligare en butik i Stockholm (Sportkompaniet) på Kungsgatan 68 och även här finns ett väldigt stort urval ryggsäckar.
Nedan listar jag några av de största och mest kända ryggsäcksmärkena. Du kan se deras olika modeller på deras respektive sajter. Perfekt för att kolla in vad som finns och sedan kan du gå till en butik och kolla in ryggsäckarna närmare.
Everest finns bara på Stadium och är ett av de allra billigaste alternativen för ryggsäckar (från ungefär 500 kr). På Stadiums sajt kan de se alla deras modeller (www.stadium.se).
McKinley - www.mckinley.eu - många bra alternativ, finns framförallt på Intersport.
Haglöfs - www.haglofs.se - är svenskt och de har en mängd olika varianter. är dock bland de dyraste i ryggsäcksväg.
Fjällräven - www.fjallraven.se - är också det svenskt och prisnivån är även här ganska hög.
Eagle Creek - www.eaglecreek.com - har många spännande ryggsäckar att erbjuda både resenärer och friluftsmänniskor.
Norröna - www.norrona.com – hittade fakta om deras Norröna Nansen 35 och den verkar intressant. Liten och lätt. Stort fack, plus frontficka och du kan även sätta på sidofickor (köp extra). Pris 1 399 kr på Naturkompaniet. Billigare att beställa från Skövde Natur - www.skovdenatur.nu - där den kostar 945 kr + 150 kr i frakt.
Vagabond har tagit fram reseryggsäcken Takhi GT. Den är på 62 liter och har en avtagbar dagryggsäck på 10 liter. Pris 1 595 (1 295 kr för prenumeranter), troligen finns den att testa i deras butik på Götgatan i Stockholm:
http://bokhandel.vagabond.se/bookpage.aspx?bookid=7723
Heta tips på BILLIGA och bra guideböcker...
Volontärtips
Narayan Seva Children’s Home på Bali i Indonesien behöver hela tiden hjälp av två volontärer (endast kvinnliga eller ett par). I arbetet ingår exempelvis att lära barnen engelska. De tar ut en avgift från volontärer: första månadens avgift är ungefär 2 400 kr och därefter ca 1 350 kr per månad (i avgiften ingår boende och mat).
Nedan är en sajt, som ger tips på ett 20-tal volontärmöjligheter i Cochabamba i Bolivia. Sedan finns även en massa turistfakta om detta ställe i Peru.
Rancho Mastatal i Costa Rica behöver alltid volontärer till sitt ställe ute i djungeln. Du får hjälpa till med många saker, till exempel plantering, byggande och mycket mer. Du betalar ca 70 kronor per dag för boende och mat (tre tunga måltider, plus frukt, bröd och grönsaker mellan måltiderna om du blir sugen):
United Action for Children i Buea i Kamerun erbjuder utbildning år barn och behöver hela tiden hjälp av sex stycken volontärer. Kostnaden för boende och mat under volontärprioden är för en månad ca 2 350 kr, för två månader 3 650 kr och vill du stanna ännu längre kostar påföljande månader cirka 1 000 kr.
Shillong Primary School i nordöstra Indien har ett visst behov av en till två volontärer (helst kvinnliga eller ett par). Arbetet är bland annat att vara lärare åt barn. De tar ut en liten avgift från volontärer: grundavgiften för första månaden är 2 350 kr och därefter är det ca 350 kr per månad. Enkelt boende finns i skolan och ingår i avgiften.
Fler tips på volontärtips i hela världen på: www.volontarjobb.se
Boka hostel, guest house och enkla hotell i 148 länder. Det kan ju vara skönt att ha boende klart första natten. Några exempel (billigaste pris):
Upptäck undervattensvärlden
7 bästa snorkelplatserna i världen
Ty Sawyer har listat sina sju favoritplatser runt om i världen för snorkling:
ännu fler snorkeltips
Wikipedia listar tunga platser att snorkla på runt om i världen:
ännu fler snorkeltips
En sajt som tipsar om bra platser för att snorkla:
Enligt UNFPA (United Nations Population Fund) utsätts varje år en miljon barn för barnsexhandel. En stor andel barnsexförövare är vanliga turister, affärsmän eller anställda utomlands. Mer om organisationen ECPATs arbete för att stoppa barnsexhandel finns att läsa på:
|
|
|
|
|