|
|
|
Boka hostel, guest house och enkla hotell i 148 länder. Det kan ju vara skönt att ha boende klart första natten. Några exempel (billigaste pris):
Detta Nyhetsbrev: Nr 24 - lördag 15 juli 2006
Innehåll
Psssst 1.
Psssst 2.
Blandade resenyheter
Prutningens ädla konst
På många platser runt om i världen är det prutning som gäller vid shopping och det finns ett par grundregler för att det skall bli så bra som möjligt.
Bra boende i Bangkok
Signaturen Ripleyonline tipsade häromdagen i Jorden Runts forum om ett bra boende i Bangkok:
Shanty Lodge, ett riktigt bra budget boende i Bangkok. Mycket bättre än detta kan du inte få som budgetresenär enligt min mening. Det är mest nordamerikaner som hittar hit troligtvis pga att det rosas mycket i amerikanska guideböcker.
Kinesiskt packtips
När en kines reser, till exempel med tåg för att träffa släkten ett par dagsresor bort, så packas alltid en tvättlapp ned. Den är perfekt där det inte finns några duschmöjligheter, utan bara ett handfat med vattenkran. Enkelt att tvätta av sig och den tar ingen plats att hänga upp och torka.
Budgetresande i Söderhavet
För den som har köpt en jordenrunt biljett med ett eller flera stopp i Söderhavet eller planerar en sådan resa, kan jag rekommendera följande sajt för fakta om var det går att resa och bo billigt i de olika örikena i Söderhavet.
Se upp med falska sedlar i Kina
I Kina skall du se upp så du inte får en falsk yuan sedel. Myndigheterna i Peking får in (konfiskerar) falska sedlar till ett sammanlagt värde av ungefär en miljon kronor i månaden. De allra vanligaste sedlarna att bli förfalskade är av valörerna 100 yuan (ca 95 kr) och 50 yuan (ca 47 kr).
Mer fakta om att se skillnad på falsk och äkta sedel på denna sida:
En bit ned på denna sida, ett stort avsnitt om att upptäcka falska sedlar (under rubriken Counterfeit Money):
På Forex sajt har de också fakta om falska yuan (klicka på Aktuellt och sedan nyheten från 3 juli):
120 meters väggbonad berättar Kap-områdets historia…
Visste du om att i Sydafrikas parlament hänger en 120 meter lång broderad väggbonad, som berättar historien om regionen Cape frontier (från händelser på stenåldern till nutid). Väggbonaden gjordes av ett 100-tal arbetslösa kvinnor i provinsen Eastern Cape. I följande artikel kan du läsa mer (och se några bilder) om tillverkande av väggbonaden och vilka händelser som speglas på den:
Se fler bilder på väggbonaden här:
…gratis inträde på Sydafrikas parlament
Parlamentet ligger i Kapstaden (Parliament Street) och det är gratis inträde (gratis guidad rundtur). Man måste dock anmäla sig i förväg (och sedan är det öppet mån-fre kl 9.00-12.00). Aningen osäker om man kan se den stora väggbonaden (men troligen kan man det). Väggbonaden kommer dock inte hänga där för alltid, men just nu och en längre tid framöver gör den det. Mer fakta om att besöka parlamentet på:
Utrotningshotade antiloper introduceras i Addo
I nationalparken Addo Elephant National Park i Sydafrika jobbar man hårt med att introducera djur som tidigare levt i detta område av södra Afrika. Nyligen släppte man till exempel ut fem par Oribi antiloper.
Spännande tidningar om resor och främmande platser.
Allt om Resor
USA
Visste du detta om USA…
…Grand Canyon i Arizona är nästan 2 miljarder år gammal och mer än 32 mil lång.
Festivaler I USA
Om du är på väg över Atlanten mot USA under den närmaste tiden, så finner du nedan ett antal tips på festivaler:
Clark on the Yellowstone
VIP Backpackers Kit
Heta tips från Papau Nya Guinea
Eva och Anders jordenrunt-dröm är sann
Eva och Anders Sundström håller just nu på att förverkliga en dröm de haft. Nämligen att ta ett års time-out från sina arbeten för att resa jorden runt under 365 dagar. De började sin resa med 3,5 månader i Sydamerika (Brasilien, Argentina, Chile, Peru och Ecuador inkl. Galapagos) och fortsatte sedan västerut med sina ryggsäckar. Därefter blev det tio veckor på Nya Zeeland, sex veckor på Fiji och strax under en månad I Australien. De har nyligen spenderat en tid på Papau Nya Guinea och är helt betagna av detta land. Nedan berättar de lite om detta land.
Att resa i Papua Nya Guinea.
Papau Nya Guinea (PNG) har allt en äventyrare kan drömma om. Här finns en variation av
fascinerande och unika kulturer som är oslagbar - betänk, här finns över 800 olika språk! Fågellivet är unikt, dykningen i världsklass, naturen med alla djur är bedårande och människorna underbara.
Av de länder vi besökt är PNG det land som har den största potentialen - framför allt för resenärer som redan upplevt Sydostasien, Afrika och Sydamerika och som är hungriga på något nytt och annorlunda.
År 2004 utfärdades 16 000 turistvisum i PNG, att jämföra med lilla Fijis 500 000 besökare. Obegripligt lite med tanke på vilken "skattkammare" landet är. Antalet turister kommer att öka över tiden även om det säkert tar sin tid och går långsamt. Den falska bild som framför allt Australienska media ger där PNG och storstäderna Port Moresby och Lae framställs dom städer med enbart gangsters förhindrar landets expansion inom bland annat turismen. Att sen övriga världen och de som aldrig varit här tror att de fortfarande finns kannibaler gör ju inte saken bättre!
Naturligtvis är det samma sak här som i övriga världen: de fattiga samlas i storstäderna och i "egna" områden som så klart blir kriminella. Men det är samma sak i New York, London, Sao Paulo etc etc. Vi har träffat många som har bott (och bor) i Port Moresby och andra städer i PNG under många år och alla är överens om att tidningarna överdriver.
Glöm inte bort att landet är väldigt ungt - det har bara varit självständigt sedan 1975 – och det märks på många sätt. Många skolor runt om i PNG saknar lärare, sjukvården är ofta underutvecklad och politikerna mycket korrupta och det kommer att ta lång tid innan detta ändras. Infrastrukturen vad avser vägar, telekommunikation, internet är inte lika utvecklad som i övriga världen så man behöver gott om tid – både vad avser planerandet och resandet.
PNG är i pionjärsstadiet för backpackers och andra resande och i första hand för dom som har pengarna, tiden, modet och erfarenheten. Upplevelserna som dessa pionjärer kommer att få är dock obetalbara och kommer att bana vägen för resten av äventyrliga människor samt hjälpa till att utveckla landet som resemål.
Så fort man måste färdas med bil eller båt så kostar utflykterna relativt mycket. Bensinen och diesel är rent av svindyrt! Dessutom är slitaget på bilar och bussar högt då vägarna för det mesta är så dåliga. Det kan gå några dagar mellan duscharna på vissa ställen och toaletterna är mycket primitiva om man bor hemma hos folk eller på mindre guesthouses så en viss
erfarenhet av primitiva förhallanden är en fördel!
Det finns redan nu ett antal mindre lodger/hotell/guesthouses i PNG och många familjer erbjuder övernattningar i hemmen (då är det trägolv med eventuellt en enkel madrass som gäller).
Om man köper en Jorden Runt biljett från One World kan man få in ett stopp i Port Moresby så istället för att åka förbi PNG mellan Sydostasien och Australien/Nya Zealand så lägg in ett stopp även här – ni kommer inte att ångra er. PNG är fantastiskt spännande och exotiskt för den som har möjlighet att addera en summa till de vanliga turistmålen. Man måste för det
mesta flyga inrikes då vägarna inte alls är utbyggda. Flygbiljetterna är förhållandevis dyra men inte alls fullbokade. Om landets flygbolag Air Niugini skulle kunna börja erbjuda ett flygpass skulle det vara en win-win stuation. Air Niugini finns representerade i Sverige så ni kan ordna med inrikesflyget innan ni åker iväg.
Det måste inte vara en förbokad, arrangerad resa. Ta kontakt med några bra nyckelpersoner i de olika delarna av PNG ni vill besöka i god tid så ordnar de fantastiska program om ni bara ordnar med inrikesflyget. Resebyråerna som arrangerar resor till PNG använder i första hand lyxresorter (läs dyra) och lägger på en riskmarginal så en direktkontakt ger ett lägre pris.
I “Huli Wigman land” i Tari uppe i Southern Highland står Steven Wari från Warili lodge och väntar på potentiella kunder varje gång ett plan landar, idag 4 gånger i veckan. Och man kan definitivt åka hit på vinst och förlust, det är inte fullbokat på Warili lodge så ofta......och är det så hjälper han gärna till med alternativ. Steven har ingen egen PC så det kan ta några
dagar innan han hör av sig!!
Alois Mateos på Ambunti Lodge fixar ditt äventyr på Sepik River. Han behöver några dagar att "sy ihop" en bra tur. Han jobbar via mailen så det är lite lättare.
Pat och Peter på Napatana Lodge ordnar allt för dig om du kommer till Alotau i Milne Bay och i Mount Hagen ordnar Haus Poroman det ni vill göra och uppleva.
Vill du veta mer så skriv gärna en rad till oss på evanderstaby@hotmail.com så försöker vi besvara dina frågor och läs även de fyra berättelser om PNG vi lagt upp i vår resedagbok:
Eva och Anders Sundström (just nu i Malaysia/Thailand)
Galapagosöarna
Annas Galapagos berättelse
Jag har nyss spenderat två veckor i härliga Galapagos övärlden. Jag är ute och reser som backpacker och valde att åka till Gapagos för att få uppleva närkontakten med alla djur. Det finns två sätt att se Galapagos övärld på. Vilket du än väljer, kommer du att åka därifrån med ett leende och en stilla tanke och önskan att du snart ska kunna återvända.
Alternativ ett är att checka in på en "cruzbåt", där alternativen är allt från 4-8 dagars rudnresa. Det finns många ekonomiska alternativ från ca 400-600 dollar, till riktiga yatch båtar dar priset kan vara hur högt som helst. Normalt för en lyxigare båt är 1 200-2 500 dollar.
Jag valde alternativ två som är att uppleva öarna "själv". Det är dock bara tre öar du får åka omkring på helt själv: Santa Cruz, Isabella och Christobal. Men sen kan du åka på dagsutflykter till alla andra öar (som du skulle ha sett under en 3-5 dagars dyr båtrundtur). Men för att få gå iland på dessa öar maste du ha med dig en guide. En dagsutflykt med guide kostar ca 60-80 dollar och en halvdagstur kostar mellan 20-50 dollar.
I Porto Ayora på ön Santa Cruz kan du bo för 5 dollar och uppåt. Jag bodde på Los Amigos för 7 dollar (sovsalar med 4-5 bäddar i rumen).
Andra heta tips är att:
Ska du dyka och vill göra det med en väl organiserad firma, rekommenderar jag Scuba Iguana. De är lite dyrare, men det är stor skillnad mot billigare dykfirmor. Du behandlas som en kung (drottning), maten är suveran och divemasterna duktiga. De dyker inte i större grupper än 4-5 personer.
Mina två veckor på Galapagos kostade totalt 1 200 dollar. Då ingick följande i dessa utgifter: flygbiljett, nationalparks avgift, fem dykdagar, två dagsturer till kringliggande öar, plus en fyra dagars tur till Isabella. Det var väl spenderade pengar och utan dykningen hade det varit betydligt billigare.
Prisuppgifter:
Nationalparksavgift, som betalas kontant vid passkontrollen: 100 dollar
Ha det underbart!
Om du är osäker på vilken som är den billigaste rese- eller studieförsäkringen för just dig. Kolla in denna sida, med fakta om ALLA reseförsäkringen och även möjlighet att snabbt och enkelt boka...
Prisguider
Så mycket kostar Sydamerika
Åsa befinner sig på resa i Sydamerika och bjuder här på lite prisuppgifter:
Resmål = Ecuador
Skicka gärna prisuppgifter DU också från en pågående (eller senaste) resa. Detta är väldigt uppskattat av kommande resenärer som planerar en upptäcktsfärd till just det landet du lämnar uppgifter om…
Skicka mig ett mejl med dina prisuppgifter:
Spännande tidningar om resor och främmande platser.
Allt om Resor
Resesäkerhet och hälsa
Ny honorär generalkonsul i Rio de Janeiro
Louise Anderson-Colares är Sveriges nya honorära generalkonsul i Rio de Janeiro (Brasilien). Utnämningen av den nya konsuln innebär även att det svenska konsulatet byter adress. Den nya adressen är:
Vulkanutbrott i Colombia
Brittiska UD varnar just nu för att den 12 julia hade vulkanen Galeras i området Narino i Colombia. Området närmast vulkanen har utrymts. Om du är på väg dit, tänk om...
Ledigt jobb på ambassaden i Delhi
Svenska Ambassaden i New Delhi (Indien) söker en svensk medborgare för lokal anställning som handläggare. Det framgår inte vilka grundkrav de har, hur länge det gäller eller sådant. Men bor du just nu i Delhi, kan du ju kontakta ambassaden och höra dig för...
UD avråder från resor till Libanon
Utrikesdepartemnetet avråder tills vidare från alla resor till Libanon. Läs mer på Sveriges ambassads i Damaskus webbplats:
EUs svarta lista - flygbolag
EU har nyligen upprättat en svart lista över flygbolag som de inte tillåter att flyga till destinationer inom EU. Dessa bolag anser EU inte vara tillräckligt säkra (det kan handla om planens underhåll till exempel). Kolla regelbundet in följande avdelning på EU sajt och titta så att inte ett bolag du skall flyga med är med på den svarta listan. Just nu är till exempel Phuket Airlines från Thailand med (så du bör kanske inte flyga med dem om du är i Thailand), sedan är det mestadels bolag från Afrika (framförallt västra Afrika) och ett par länder i Centralasien (Kazakstan och Kyrghistan). Du hittar listan och mer fakta om flygsäkerhet på:
Enligt UNFPA (United Nations Population Fund) utsätts varje år en miljon barn för barnsexhandel. En stor andel barnsexförövare är vanliga turister, affärsmän eller anställda utomlands. Mer om organisationen ECPATs arbete för att stoppa barnsexhandel finns att läsa på:
|
|
|
|
|
|