Här kan du provläsa Jorden Runt´s senaste fullmatade nyhetsbrev om resor.


Skriv in din e-post adress i rutan och klicka på knappen.

Jorden Runt´s nyhetsbrev

Nr 23 - lördag 30 augusti 2003

Hej på er alla,

Hejsan alla resesugna läsare av detta nyhetsbrev. Jag hoppas att ni har det bra och att många av er är eller är på väg ut på några riktigt spännande resor. Ni får gärna mejla mig och berätta vart ni befinner er och tipsa om några spännande saker att se på just den plats som ni befinner er på.

Dessutom önskas hett och innerligt lite prisfakta (prisguider) från platser ni är på eller nyligen varit på. Jorden Runt har nu prisguider till över 45 länder och det är kanon för alla som planerar en resa att kunna se priläget på resmålet. Men jag vill gärna ha in prisfakta till fler länder av er (det gör inget om det gäller ett land vi redan har en prisguide till, efter som det alltid är bra med nya prisfakta).
www.jordenrunt.nu/prisguide

Även restips, berättelser och några bilder är sånt som ni gärna får bidra med för att göra Jorden Runt ännu bättre.

Nog om detta, nu är det hög tid att ni likt hungriga mongolska stäppvargar, får kasta er över nyheterna i detta resebrev (17 nyheter till antalet)...

Simma lugnt och ha det bra, vartän ni må befinna er i världen...

Robert Karlsson
www.jordenrunt.nu
res@jordenrunt.nu

Psssst 1.
Om ni vill att någon kamrat till er skall få nyhetsbrevet, så går det alldeles utmärkt (och jag blir naturligtvis ännu gladare än jag redan är, om det kommer fler prenumeranter av brevet).
Antingen ber ni dem gå till följande sida, där det bara är att anmäla sin e-post adress:
www.jordenrunt.nu/nyhetsbrev
Det går även att provläsa detta nyhetsbrev först och sedan anmäla sig för den som så vill på följande sida:
www.jordenrunt.nu/nyhetsbrev/nytt.htm

Psssst 2.
Det finns många länkar i detta nyhetsbrev. Alla URL (webbadresser som börjar på www eller http) är klickbara länkar som öppnas i ett nytt fönster.


--- Annons ----------- Asienkampanj med Finnair ----------

Flyg med Finnair, boka senast 14 oktober (priserna är inklusive flygskatter)
Bangkok 6 260 kr
Peking 6 162 kr
Hong Kong 6 265 kr
Singapore 6 159 kr
Shanghai 6 162 kr
Osaka 7 473 kr
Tokyo 7 561 kr

Mer fakta, bokningsmöjlighet och möjlighet att söka priser på fler destinationer...

---------------------------------------------------------------------------------------------

Resenyheter

Tonga lockar fler besökare

På kungadömet Tonga i Söderhavet, har de under de senaste fem månaderna haft ett uppsving av besökare om man jämför med samma period under förra året. Men det är ändå inte så att öarna svämmar över av turister, då det sammanlagt kom 12 579 besökare under denna period (cirka fem procent mer än förra årets fem första månader).
   Om det är någon av er läsare som är lite nyfiken på att besöka Tonga, så kan jag här berika er med några snabba fakta om denna grupp av öar som du finner i Söderhavet:
Invånare: 105 600 (enligt folkräkningen 1995).
Huvudstad: Nuku'alofa
Valuta: Tongan Pa'anga; 1 TP är ungefär fyra kronor.
Visum: besökare får stanna 30 dagar utan visum (måste dock ha utresebiljett; flyg eller båt).
Dricksvatten: skall enligt Tongas turistbyrå vara säkert att dricka i större städer.
Språk: många pratar engelska.
Flygplats: Fua'amotu International Airport (nära Nuku'alofa på ön Tongatapu),
Flygplats skatt (betalas vid avresa med flyg): 20 TP.
Mer tips och fakta på nätet:
www.vacations.tvb.gov.to
www.lonelyplanet.com/destinations/pacific/tonga/index.htm

Ekoturism på avlägsna Seychellska öar

På Seychellerna planerar man att öppna upp ytterligare några öar för ekoturism. Det handlar om de fyra små och avlägsna korallöarna i Aldabra atollen. Denna plats är en World heritage site (FN) och ligger cirka 68 mil utanför Afrikas kust.
   På öarna finns bland annat världens största koloni av jättesköldpaddor och även vissa speciella fåglar. De som har hand om ön för att vårda och skydda dessa djur, The Seychelles Island Foundation (SIF), säger att de har för dåligt med pengar och vill alltså öppna upp öarna för ett mindre antal turister, för att få in inkomster till sin verksamhet.
   Tanken är att det skall finnas sex bungalows på öarna, men däremot skall det inte bli någon flygplats, så hugade turister får i stället ta båten dit.

Priskrig till Bali

Det råder ett priskrig för flygbiljetter från Australien till Indonesien just nu, då det indonesiska uppstickarbolaget Air Paradise International (API) erbjuder billiga biljetter från Sydney till Bali. Det statliga indonesiska bolaget Garuda har svarat på dessa låga priser med att sänka sina med ungefär 750 kr, för att kunna konkurrera med API.
   Nu kanske det inte är så många av er läsare som sitter i Australien och behöver en biljett till Indonesien, men det är ganska troligt att det även kan finnas bra priser från Indonesien till Australien. Kolla in de båda bolagens sajter efter pressade priser:
www.airparadise.co.id
www.garuda-indonesia.com

Det senaste om Orlando/Disney World

På guideboksförlaget Frommers sajt kan du nu läsa de allra senaste nyheterna från Orlando och Disney World. Få tips om boende, matställen, attraktioner och kvällsnöjen:
www.frommers.com/activities/theme_park/article.cfm?articleid=1320&destid=THEMEPAR

Det senaste om London

Det finns även en nyuppdaterad avdelning om London hos Frommers:
www.frommers.com/destinations/article.cfm?articleid=1319&destid=55

Res flott med Thai till halva priset

För den som råkar sitta på en fet bunt pengar och alltid velat prova att flyga lite bättre än i ekonomi klass, har Thai Airways en kampanj. Den som köper en tur och retur med Thai i business eller första klass, med avresa senaste 31 oktober, får automatisk en biljett gratis till sin reskamrat.
   Det är ganska dyrt att resa i klasser över ekonomi, men är man två blir det alltså halva priset. Dock gäller inte denna kampanj här i Sverige vad jag förstår, men på de flesta andra av Thai`s rutter i världen (exempelvis mellan Thailand och Australien).
www.thaiairways.com/buyogeto-e.htm

Varanasi lockar

Om du är lite nyfiken på den heliga staden Varanasi i Indien (floden Ganges flyter där), går det att få en del tips om vad som finns att se och göra där på Indian Travel portal:
www.indiantravelportal.com/uttar-pradesh/varanasi

..och även Himalaya utövar sin dragningskraft!

Indian Travel portal har även en ny avdelning om möjligheterna att bege sig upp i bergskedjan Himalaya i Indien. Så "klättra" vidare dit för att bland annat få fakta, tips och se bilder:
http://himalayas.indiantravelportal.com

Vinn resa till musikfestival i Manchester

På Brittiska turistbyråns sajt har de just nu en liten tävling, där det går att vinna två VIP-biljetter till en musikfestival i Manchester, resa med Finnair och boende i fem nätter femstjärnigt Hotel.
www.britainyourway.com/bta/manchester/index.cfm


--- Annons --------- Rabatt på boende/resor/utfärder i 45 länder ---------------

Backpackers Kit
Med VIPs medlemskort får du minst 5% rabatt på det normala priset hos alla VIP hostellen i världen (45 länder). Dessutom rabatt på flygbiljetter, buss, tåg, hyra av bil, färjor, restauranger, safari turer, dykutbildning, skidåkning, rafting, framkallning av bilder, hyra av cykel och mycket mera.
Medlemsskap kostar 200 kr och är giltigt ett år från den dag du får VIP-kortet.
Läs mer på www.jordenrunt.nu/backpackerskit/bestalla.htm

---------------------------------------------------------------------------------------------


Halva priset på dyk i Fijis vattenvärld

Dykföretaget Subsurface Fiji erbjuder för den som besöker Fijiöarna under februari och mars nästa år halva priset på ett dyk. Normalt kostar det cirka 95 dollar, men under denna period 47-50. Dock måste du bo minst fem nätter på någon av öarna de har sin verksamhet och boka dyken i förväg. Subsurface Fiji finns på följande öar: Beachcomber, Treasure, Bounty, Musket Cove och Navini.
www.fijidiving.com

Myndigheterna försöker få bort piratkopior i Thailand

På turist- och charterön Phuket i södra Thailand har myndigheterna på senare tid arbetat hårt för att få bort försäljarna av piratkopierade kläder, CD-skivor och liknande. Sedan i mitten på juni har 34 försäljare blivit arresterade/åtalade och man har beslagtagit och förstört (bränt) sammanlagt 187 872 produkter.
   Från regeringshåll anser man inte att kampen för att få bort försäljningen av kopior på märkesprodukter över, utan de vill vidga och fortsätta denna rensning även till bland annat Bangkok och Chiang Mai.
   I stället för att sälja kopior av märkesprodukter, vill man att försäljarna skall börja saluföra andra sorters souvenirer i stället.

Mer grönska i Egypten

Från Egypten fick jag just meddelandet att det har planterats tusentals träd nyligen på väg in mot turistorten Hurgada. Det är nämligen 169 ungdomar från 23 länder i världen som deltagit som volontärer i en "work camp" och planterat 4 000 träd på vägen från flygplatsen i Hurgada.
   En sträcka på sex kilometer har alltså fått 4 000 träd och kommer då troligen bli väldigt grön och fin. Det är bara att säga bra jobbat till alla trädplanterare och mer grönska i världen är alltid positivt.

Till USA för under 3 000 kr

För den som är sugen på att ta sig över Atlanten till USA, så går det att få billiga biljetter med Icelandair. Biljetterna kostar från 2 967 kr till Washington eller Baltimore. Till New York eller Boston är priset från 3 469. Alla flygskatter är inkluderade i priset.
www.icelandair.se

Båttrafik mellan Jordanien och Egypten

De båda grannländerna Jordanien och Egypten planerar att utvidga passagerartrafiken per båt mellan länderna och inom kort är det tänkt att en ny linje skall gå mellan Aqaba (Jordanien) och Sharm El Sheikh (Egyptisk turistort med charterresor dit bland annat från Sverige). Det är även tänkt att det i framtiden skall gå att åka vidare mot Hurghada och Safaga (båda i Egypten).
   Bolaget som skall sköta trafiken är Arab Bridge Maritime Company (ABMC), som för närvarande kör passagerartrafik mellan Aqaba och Nuweiba. ABCM kommer att använda snabbgående skepp som tar över 650 passagerare på den nya båtrutten.
www.arabbridge.com.jo

Bilder från Sydostasien

I Tobbe, Adde och Pelles fotoalbum på nätet går det att se mängder av fotografier från Thailand, Malaysia, Singapore och Indonesien. Så om du är sugen på att ta del av deras backpackerbilder, surfa då vidare till:
www.ayianapa.nu/tuleby

Manchester Food and Drink Festival

I 13 dagar (1-13 okt) blir Manchester ett mecca för kändiskockar, producenter, matälskare och barnfamiljer på en och samma gång. Då tar Manchester Food and Drink Festival över barer, restauranger och gator för ett enda långt firande av den kulinariska bredd och rikedom som finns i regionen.
Läs mer om festivalen på: www.destinationmanchester.com

Lite nyheter från flygbolag

Singapore Airlines kommer från och med 30 oktober att utöka sina avgångar till Adelaide i Australien. Då blir det en fjärde direktavgång per vecka.
www.singaporeair.com

I Indien har i dagarna ett lågprisbolag gjort sina första flygningar. Nämligen Air Deccan, som för tillfället flyger från Bangalore till Hubli och Mangalore. De planerar dock att utöka sin trafik inom kort i de södra delarna av landet. Dessutom säger de sig kunna halvera priset på sina rutter jämfört med nuvarande bolags priser.

South African Airways har gått bra den senaste tolvmånaders perioden och kan redovisa en vinst på 73 miljoner dollar (ca 590 miljoner kronor). Detta kan jämföras med ettårsperioden innan detta, då de gick med ungefär 900 miljoner kronor i förlust. Men nu är det mesta frid och fröjd i bolaget och de kommer nu börja byta ut sin flygplansflotta mot 38 nya plan från Airbus. De planerar även att uttöka sitt linjenät i västra och östra Afrika och har dessutom köpt 49 procent av bolaget Air Tanzania.


------------------ Flygbiljetter ------------------

Billigt i Europa
Flygpris från 698 kr till:
Barcelona, Mallorca, Nice, Milano, Rom, Madeira, Gran Canaria, Malaga, Alicante.   Mer fakta om biljetter och bokningsmöjlighet...

----- Lastminute -----
Flyg, charter och paketresor
Boka här eller sök fler priser...

----- MrJet -----
Arlanda Express, t&r för 200:- (normalpris 320 kr)
Vid flygbokning hos MrJet, fram till 30 september, kan du köpa en tur-och-retur med snabbtåget Arlanda Express för bara 200 kronor! Upp till 4 barn under 18 år kan följa med gratis.
Nedan finns prisförslag från Mr jet (inklusive flygskatter)...
Asienkampanj med Finnair, boka senast 14 oktober (priserna är inklusive flygskatter)
Bangkok 6 260 kr
Peking 6 162 kr
Hong Kong 6 265 kr
Singapore 6 159 kr
Shanghai 6 162 kr
Osaka 7 473 kr
Tokyo 7 561 kr

Mer fakta, bokningsmöjlighet och möjlighet att söka priser på fler destinationer...

---------------------------------------------------------------------------------------------


Nyheter från Jorden Runt

Hjälp Jorden Runt

Eftersom jag är själv att göra detta nyhetsbrev och sajten, så behövs hjälp från er läsare för att det skall bli så bra och faktaspäckat som möjligt. Du får gärna skicka in restips, nyheter, berättelser eller prisguider. Mer om hur just du kan hjälpa till finns att läsa här:
www.jordenrunt.nu/lasarhjelp

Prisguider länder (över 45 länder): www.jordenrunt.nu/prisguide
Läsartips: www.jordenrunt.nu/tips.

Stort Tack Till...

Per Rolfhamre för biltips NZ/OZ.
Nina Brendengen för länktips Kambodja.
Sandra för köptips snus utomlands.
Cecilia Nilsson för köptips snus utomlands.
Alla som svarat på mina intervjufrågor om billuff i Oz/NZ (jag kommer lägga ut dessa efterhand, för tillfället finns redan ett antal att läsa, länkar till dessa från startsidan).
Alla som svarar på resefrågor i debattforumet.

Begagnad reseutrustning

Missa inte att besöka vårt Köp & Sälj forum, där det gratis går att annonsera för den som vill sälja eller köpa begagnad reseutrustning. Gå bara till Jorden Runts startsida, klicka på rubriken Resefrågor i menyn och sedan hittar ni länk till Köp & Sälj:
www.jordenrunt.nu


--- Annons ----------- Guideböcker 30-50% rabatt ------------------

Vill du köpa din guidebok 30-50% billigare än i en vanlig bokhandel?
Gå då till vår avdelning med boktips, där du hittar guideböcker från alla de stora förlagen (Lonely Planet, Lets GO, Willma, Vagabond, Rough Guides med flera…). Du kan sedan beställa boken på nätet, den blir levererad inom 3-6 dagar till dig och du betalar genom post- eller bankgiro (inbetalningskort kommer med bokleveransen, som sker med posten).
Några prisexempel (inklusive frakt):
South East Asia on a Shoestring (Lonely Planet) 231 kr (kostnad i bokhandel ca 350 kr).
Australia (Lonely P) 246 kr (i bokhandel över 400 kr).
Australia 2003 (Let´s GO) 243 kr.
Trans-Siberian Railway (Lonely P) 182 kr.
China (Lonely P) 281 kr.
Mongolia (Lonely P) 175 kr.
New Zealand (Lonely P) 233 kr.
South America on a Shoestring 281 kr.
Central America 245 kr.
Gå till avdelningen Boktips för att finna fler böcker och/eller beställa:
Läs mer på www.jordenrunt.nu/boktips

---------------------------------------------------------------------------------------------


--------------- FAKTA JORDEN RUNTS NYHETSBREV -------------------

 Antal prenumeranter: cirka 6 120.
 Nästa nyhetsbrev: lördag 6 september.
 Prenumerera (eller avsluta prenumeration):
 www.jordenrunt.nu/nyhetsbrev
 Info om annonsering i nyhetsbrevet: www.jordenrunt.nu/annons
 Skicka tips eller resenyhet: res@jordenrunt.nu

--------------- SLUT JORDEN RUNTS NYHETSBREV -------------------



Skriv in din e-post adress i rutan och klicka på knappen.