I denna serie gör vi korta intervjuer med resenärer som är ute på resa och via e-post kan besvara våra frågor.
Denna intervju är lite annorlunda på grund av att Maja inte fick mitt mail förrän hon kommit hem till Sverige. Hon reste under närmare två månader runt i Mexiko, Guatemala och Belize.
Nu i efterhand besvarar hon mina frågor jag mailade till henne i början på juli och kommenterar detta faktum på följande sätt:
"Jag är hemma igen, men sitter just nu med dagboken framför mig, varför jag mycket väl kan svara sanningsenligt på vad jag gjorde och tänkte den 9 juli! =)"
Var befinner du dig just nu Maja?
- Kommer just från stranden i Tulum, på Yucatanhalvön i Mexico. Här har jag tältat på stranden, med väckning i soluppgången.
Hur länge har du varit ute och rest?
- Fem långa veckor - kunde lika gärna vara 2 eller 8.
Vilka länder har du besökt?
- Mexico hittills, imorgon åker vi vidare till Belize och sedan Guatemala.
Vad brukar boendet (hotell/guest house) kosta för dig?
- Allt ifrån 30 pesos - ca 35 kronor - till 75 pesos. Det är olika från stad till stad, och i exempelvis Playa del Carmen betalade vi 70 för att bo i sovsal, vilket ändå var det billigaste alternativet.
Hur lång tid är kvar av resan?
- Knappt en månad.
Vilka ytterligare platser skall du besöka?
- Dit vinden bär oss - eller snarare bussen. Flores/Tikal, Antigua, Lago Atitlán.
Har du haft några problem (allmänt strul, sjukdomar eller liknande)?
- Inte mer än vanlig turistmage - för min klena mage ganska besvärande, och ständigt återkommande. Och just nu en fruktansvärd förkylning! Annars flyter det på, mexicanska män tssss-ar efter kvinnor, polisen stannar bussarna med jämna mellanrum. Men så är det här.
Godaste maträtten du ätit på resan?
- Det jag hade allra svårast för i början - majstacos med kyckling på, ganska smaklöst utan goda chilisåser!
Mest spännande upplevelse på resan?
- Ojoj... första nattbussen var en upplevelse. Efter att ha fått kämpat i en halvtimme kunde vi köra i 20 minuter innan bussen gick sönder - det var bara att vänta på en ny, en tio år äldre. Chauffören höll sig vaken genom hysterisk merenguemusik hela natten, och vaknade jag inte av polisen som skulle kolla våra personhandlingar, så var det kohjorden som vi var på väg att köra in i oss, och kvinnan som skrek till av rädsla.
Några tips till andra resenärer, som skall resa "i dina fotspår"?
- NJUT, tänk på att det inte är en vanlig semesterresa, man blir trött, och behöver lata dagar också! Ta kontakt med människor, du får många tips. Mexico omtalas av backpackers som "the gringo trail", och du får räkna med att du reser samma rutt som många andra. Vi var sju stycken ett tag. Både på gott och ont, men kul att få resesällskap periodvis. Det gör det också lätt att resa själv, och Mexico verkar vara ett bra ställe att göra det på (vu vi var två, men har rest med en ensam tjej från Sydafrika i tre veckor).
Som en liten bonus, berättar bland annat Maja om något av det hon var med om under resterande tid av resan:
Efter det här tillbringade vi flera dagar mer än tänkt i Belize, åkte ut i deras ö-värld. Blev ännu mer magsjuk, besökte guatemalas apotek, råkade ut för ett turistrån när vi, två ensamma tjejer blev rånade på stranden i Livingstone av maskerade män med maskingevär... rädslan höll i sig, och man fick respekt för Lonely Planets varningar, ibland lite för mycket respekt till och med - vilket känns fortfarande. Pengar är inte värt så mycket, de rörde oss inte, men det är ingen erfarenhet jag önskar någon!
Sent ute lämnade vi iallafall Guatemala förra tisdagen, och råkade ut för en 24-timmars bussresa från mexikanska gränsen till huvudstaden. Ett dygn senare styrde vi kosan mot Sverige - med fullt bagage, dubbelt så tungt som på utresan.
Nu är jag hemma och jobbar igen, vardagen kastade sig över mig, men ändå är ingenting som vanligt. Jag har miljontals intryck att smälta, och i september är det dags för nästa äventyr då jag ska läsa statsvetenskap i Barcelona.
Med mig i bagaget kommer jag att ha ytterligare en sommar. En sommar som inte bara gett mig solbränna utan också nya tankar om livet.
Robert Karlsson (11 augusti 2001)
Läs fler intervjuer (både kort-intervjuer och längre mer utförliga).