Tomas i Sydasien

I denna serie gör vi intervjuer via epost, med en resenär som är ute på "luffen" och kan berätta om sina upplevelser.

Tomas Petersson är på väg ett varv runt vårt klot och befinner för tillfället i Sydasien. Här svarar han på tio frågor om landet han är i just nu, plus att han berättar vad det kostar att luffa där. Dessutom bjuder han på sina smultronställen för hela resan runt klotet.

1. Var befinner du dig just nu?
- är i Matara på Sri Lanka där jag arbetar för en den svenska biståndsorganisationen "Sri Lanka Barns Vänner" och den regionala lankesiska organisationen INDECOS.

2. Hur länge har du varit ute och rest?
- Lämnade Sverige den 6 september, så det är snart 5 månader.

3. Hur länge har du varit i det land du befinner dig i just nu?
- Kom till Sri Lanka för två veckor sedan och ska stanna i nästan tre månader här.

4. Hur många länder har du besökt hittills på denna resa?
- Mexiko, USA, Fiji, Nya Zeeland, Australien och nu Sri Lanka.

5. Vad har varit bäst än så länge?
- Helt klart har Sri Lanka fått konkurrens av Nya Zeeland som mitt paradis på jorden.

6. Har du haft några problem?
- När jag var på Fiji visade det sig att någon använde mitt kortnummer i USA för internettjänster. Jag vet inte hur mitt kortnummer har hamnat hos bedragare i USA och jag har varit mycket noga med att bara använda det kortet för betalning när jag sett de dra kortet.
- Blev också bestulen på 100 dollar i det privata hem jag bodde i Mexiko under mina spanskastudier och det var ett mysterium hur det gått till.
- Förutom ett 120-tal insektsbett från Cairns så har jag inte haft några som helst hälsoproblem.

7. Favoritmaträtter under denna resa?
- Oavgjort mellan hemlagad mexikansk mat och lankesiskt "Devilled chicken".

8. Har du några heta tips till den som skall resa till ”ditt land”?
- Upplev! Sitt inte och häcka på ditt hotellrum.
- Du bara måste uppleva den fantastiska backpackerorten "Unawatuna" på sydkusten utanför Galle som nu byggts upp efter tsunamin. Fortsätt upp till tedistriktet i Nuwara Eliya och känn på det engelska kolonialarvet i atmosfären.
- Kandy - en av de största buddhistiska vallfartsorterna i världen med sitt vackra "tandtempel" vid sjön och missa inte heller att se kandydans på kvällen i stan.
- Arkeologist måste jag rekommendera Polonnaruwa som har mycket att berätta om den gamla huvudstaden och Sigiriya-klippan som kan bestigas och och på dess topp där en lokal kung en gång tog sin tillflykt kan man skåda en trädgård som i sin symmetri är i slag med Versaille.

9. Dina smultronställen på denna resa?
- Svårt att välja, men här kommer de:
* Grand Canyon, USA (en pojkdröm som gick i uppfyllelse).
* Milford Sound, Nya Zeeland (detta "jättebadkar" med bergsväggar och vattenfall).
* Mount Cook, Nya Zeeland (solsken, gröna skogar och snö på toppen, vandringsleder).
* Tongariro Crossing (vandringsled på Nya Zeeland i både vulkanisk och urskogsmiljö).
* Whitehaven Beach, Whitsunday Islands i Australien (aldrig sett en så vit och så stor strand med så lite folk).

10. Vi vill gärna ha lite prisuppgifter. Så vad kostar…

* En timma Internet?
- Allt från 360 rupies (ca 30 kr) i turistorterna till 60 rs (ca 5 kr) här i Matara.

* En måltid på gaturestaurang?
- Man äter inte så gärna på "hål i väggen restauranger" här i Sri Lanka, men du kan få olika kryddstarka piroger med fisk, grönsaksfyllningar för ett par kronor.

* En måltid på lokal restaurang?
- Jag får mig en god måltid i restaurangen på mitt lilla hotell för 150 rs (ca 12 kr), läsk 30 rs (ca 2,50 kr), medan normalt utanför lyxhotellen betalar du ca 500 rs för mat och dryck (ca 40 kr)

* En liter buteljerat dricksvatten på restaurang och i butik?
- Ju längre från turisthotellen desto billigare, ca 40 rs (ca 3 kr).

* En öl på bar/i butik?
- God lokal öl, Lion Lager eller Three Coins kostar i baren utanför hotellen ca 120 rs (ca 10 kr) och då får du hela 65 cl. I "bottleshops" betalar du ca 60 rs (ca 5 kr) för samma stora flaska.

* En läsk på restaurang/i butik?
- Normalpriset på restaurang är ca 60 rs (ca 5 kr) och i butiken ca 20 rs (under 2 kr).

* Enkelt boende på billigt ställe?
- Utan AC (luftkonditionering) ca 1 000-2 000 rs (80-160 kr/natt) och med AC 2 500-5 000 rs (200-400 kr/natt).

* Transporter (bussresa, tågresa och/eller båtresa)?
- Löjligt billigt att åka kommunalt, men det tar tid i detta land och fordonen är inte tillverkade igår... Med buss tar det ca 1 timme per 40 km på dessa vältrafikerade vägar (alla tänkbara varelser och fordon på vägen). Ändå kör man bussar som om man hade polisen efter sig. Inget för hjärtsvaga! 40 km med buss kostar ca 60 rs (ca 5 kr) och när jag åkte tåg lika långt kostade det 70 rs (ca 6 kr).

* Inträden på sevärdheter (om du besökt några sådana)?
- I detta landet har man bestämt att alla de stora sevärdheterna som arkeologiska monument och nationalparker ska ha två priser, ett för "locals" och ett för utländska turister. Genom det höga priset för turister av 25 dolar per sevärdhet så är du med och ger ditt bidrag till att bygga upp detta hårt sargade och på många håll fattiga land.

Är det någon som vill veta mer om platser och äventyr jag upplevt så är ni välkomna att läsa mer i min resedagbok:
www.resdagboken.se/Default.aspx?documentId=24§ion=journey&journeyId=41113

Robert Karlsson (2 februari 2006)

Länktips

Sri Lankas turistsajt:
www.srilankatourism.org

Fakta om organisationerna Tommas jobbar för på Sri Lanka:
www.slbv.se/matara.html

Resafakta Nya Zeeland, Australien och USA (för att läsa mer om Tomas smultronställen i desa länder):
www.purenz.com
www.australia.com
www.seeamerica.org

Är du också ute på resa just nu och vill bli intervjuad?
Klicka i så fall här för att bli intervjuad du också...

Läs fler intervjuer (både kortintervjuer och längre och mer utförliga).


Heta tips!
Jorden Runt´s nyhetsbrev
Om billigt flyg, ändrade visumregler, bra resesajter, tävlingar och mycket mer.
Hitta rätt guideböcker
Tips på billiga och bra guideböcker (även ordböcker och kartor).
Finn din flygbiljett
Fakta om och länkar till över 300 svenska resebyråer.
Backpackers Kit
Ger bland annat rabatt på boende runt om i världen.